Cenaze Namazı Duâsı

'Dualar ve Faziletleri' forumunda Sitem tarafından 16 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu


 1. Cenaze Namazı Duası nasıl okunur?

  Cenaze Namazı duası okunuşu aşağıdaki gibidir.

  Cenaze namazında , birinci tekbirden sonra, sübhâneke (“ve celle senâüke ile beraber) okunur. İkinci tekbirden sonra, salli, barik okunur. Üçüncü tekbirden sonra, cenaze duası okunur.

  Cenaze duası : Allahummeğfir li hayyinâ ve meyyitinâ ve şahidinâ ve ğaibinâ ve zekerinâ ve ünsânâ ve sağrinâ ve kebirina. Allahumme men ahyeytehû minnâ feahyihî alâl-islâmi ve men teveffeytehû minnâ fe-teveffehû alâl-iman. Ve hussa hazâl-meyyite bir-ravhi ver-rahati ver rahmeti vel-mağfirati verıdvan. Allahumme in kâne muhsinen fezid fi ihsanihi ve in kâne musîen fetecâvez anhu ve lekkihil-emne val-buşrâ vel-kerametevez-zulfâ. Allahümmecal kabrehü ravdaten minriyadılcinani velatecal kabrehü hufreten minhuferinnirani rabğifirli velivadeyye velilmüminine velmüminati velicemiilmüslimine velmüslimati elahyai minhüm velemvati bi-rahmetike yâ erhamer-rahimin. ( Cenaze kadın ise, “..hussadan sonraki zamirler müennes olarak okunur) (62)

  Cenâze duâsı yerine, Rabbenâ âti-nâ..., veya yalnız Allahüm-magfir leh demek veyahut duâ niyeti ile besmelesiz Fâtiha-i şerife okumak da olur.


  alıntı