Cemil İpekçi Kimdir, Resimleri

'Biyografi' forumunda zamaneanne tarafından 18 Ağustos 2012 tarihinde açılan konu


 1. Cemil İpekçi Resimleri 2012


  Cemil İpekçi Biyografisi  Moda dünyasının büyümeyecek çocuğu Cemil İpekçi 1948 İstanbul doğumludur. Horasan'ın en köklü ailelerinden birine mensup olan tasarımcının annesi Safranbolu Yörük Köyü'nden Çeyrekgillerdendir. Aynı aileden ünlü Soprano Leyla Gencer'in akrabasıdır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Baba tarafından İsmail Cem ve Abdi İpekçi ile kuzendir. 5 yaşından beri kesintili olarak İstanbul'da yaşamaktadır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  İngiltere'deki Royal Academy of Art (Kraliyet Sanat Akademisi) 1971 yılında mezun oldu.1972-75 yılları arasında stilist olarak çalıştı. 1975 yılında Tzagane isimli moda evini kurdu. 1979 yılında Tzagane'ın bir şubesini Nis'de açtı. 1984'e kadar her iki moda evinde birden Türk ve Anadolu kültürünü işleyen çalışmalar yaptı. 1984'de İstanbul'da Haute Couture moda evini kurarak çağdaş gece modasına dönüş yaptı. 1990'lara kadar Türk ve Anadolu motifli çalışmalarına ara verdi ise de bu kesinti 1992 yılındaki "Suzeni" isimli koleksiyonu ile sona erdi.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  2002 yılında Star TV'nin düzenlediği Türkiye güzellik yarışmasının birincisi Azra Akın'ın elbisesini tasarladı. Elbisenin kumaşını Kapalıçarşı'dan aldı. Kıyafet tasarımlarının yanısıra Damra markalı pırlanta ürünlerinin tasarımını da gerçekleştirmektedir.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]