Cemaatle Kılınan Namazın Faydaları

'Dini Bilgiler' forumunda EyLüL tarafından 10 Eyl 2012 tarihinde açılan konu

 1. Cemaatle Kılınan Namazın Faydası
  Cemaatle Kılınan Namazın Faydaları Nelerdir

  Müslümanlıkta cemaatle namaz kılmaya büyük ehemmiyet verilmiştir. Resûlüllah Efendimiz bir hadis-i şeriflerinde, cemaatle kılınan namazların tek başına kılınan namazlardan 25 (diğer rivayette 27) derece daha sevablı ve faziletli olduğuna işâret buyurmuştur. Diğer bir hadîs-i şerîflerinde de şöyle buyurmuşlardır.

  Cemaatle kılınan namaz ile, Müslümanların birliği, birbirlerine bağlılığı devamlı yenilenmiş, kuvvetlendirilmiş olur. Müslümanlar arasında tam bir sevgi ve tesanüd duygusu uyanır. Herkes birbiriyle tanışır ve kaynaşır.

  Ahval ve vaziyetini daha yakından öğrenir. İhtiyaç sâhiplerinin yardımına koşulur. Cemaat ruhu ve dayanışma şûuru teşekkül eder. Hodgam ve bencil ferdler yerine, diğergam, yardımsever, insansever kişilerin sayısı cem`iyette çoğalır.

  Sâlih zâtların iştirâkiyle cemaat hâlinde yapılan ibâdet ve duaların, nezd-i İlâhîde kabûle yakın olması, İlâhî rahmet ve nimetlerin celbine vesîle teşkil etmesi daha ziyade umulur.Cemaatle namaz kılmanın uhrevî sevab ve şahsî kemalat yönünden birçok hikmet ve maslahatları olduğu gibi, ictimaî cihetten de pek çok faydaları vardır.

  Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu ki ,Kişinin bir kimseyle beraber kıldığı namaz, yalnız başına kıldığı namazdan daha güzeldir. İki kişiyle kıldığı namaz, bir kişiyle kıldığı namazdan daha güzeldir. Daha fazla cemaatle kıldığı ise Allaha daha sevimlidir.

  Cemaatle kılınan namaz tek başına kılınan namazdan yirmi beş derece üstündür.
   
Yükleniyor...