Cemaatle Farz Nasıl Kılınır

'Dini Bilgiler' forumunda EyLüL tarafından 31 Ağustos 2012 tarihinde açılan konu


 1. Cemaatle Farz Namaz Nasıl Kılınır
  Cemaatle Farz Namaz Kılınışı

  Cemaatle namaz kılmak Sünnet-i hüdadır. Yani İslamın şiarı olan sünnettir.

  Cemaate gelmeyen münafıktır) ve Cemaati terk eden, dört kitapta da lanetliktir buyurulmuştur.Farz namazlarından olan yatsız namazının farzı cemaatle birlikte şu şekilde kılınır.Yatsı namazı, dördü sünnet, dördü farz, ikisi son sünnet ve üçü de vitir olmak üzere on üç rek`attır.

  İmama uyan bir kimse, yani muktedî, imam tekbir aldıktan sonra, o da tekbir alarak namaza durur. Yalnız Sübhâneke`yi okuyup sükût eder. Fâtiha ve başka âyet okumaz. İmam rükû`a gittiği zaman, o da rükû`a gider. Rükû`daki tesbihleri söyler. İmam rükû`dan "Semiallahü limen hamideh" diyerek doğrulduğunda ise, "Rabbenâ lekel-hamd" der. Secdeye gittiklerinde de secde tesbihlerini okur.


  Üç veya dört rek`atlı namazların ilk oturuşunda sadece Tehıyyat okunur. Son oturuşta ise, Tehıyyat ile beraber salâvat ve dualar okunarak imamla birlikte selâm verilir.

  İmama uyan kimsenin, onun arkasında Fâtiha ve zamm-ı sûre okuması tahrîmen mekruhtur.

  Çünkü imam cemaata riyaseten okumaktadır. İmamın okuması cemaatın okuması yerine de geçer. Nitekim hadîs-i şerîf`te de bu husus sarahaten belirtilmiştir. Ancak İmam-ı Muhammed, imamın kırâeti âşikâre yaptığı namazlarda cemaatın okumasını mekruh görmüşse de, imamın gizli okuduğu yerlerde cemaatın da okumasını caiz görmüştür.
   


Similar Threads: Cemaatle Farz
Forum Başlık Tarih
Dini Bilgiler Cemaatle Öğle Namazı Farzı Nasıl Kılınır 15 Eylül 2012
Dini Bilgiler Farz Namazı Cemaatle Nasıl Kılınır 12 Eylül 2012
Dini Bilgiler Cemaatle Kılınan Farz Namazı 4 Eylül 2012
Dini Bilgiler Hangi Namazların Cemaatle Kılınması Farzdır 2 Eylül 2012
Dini Bilgiler Cemaatle Kılınan Farz Namazları 1 Eylül 2012