Cem Sultan Kimdir, Kısaca

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 20 Ekim 2012 tarihinde açılan konu


  1. Cem Sultan Kimdir    Cem Sultan Kimdir, Kısaca Hayatı

    Cem Sultan 1459 yılının 23 Aralık günü Edirne Sarayı'nda doğup,25 Şubat 1495 de Napoli'de ölen Cem Sultan, Osmanlı İmparatorluğunun en bahtsız şehzadelerinden biriydi. Fatih Sultan Mehmet'in üç oğlunun en küçüğü olan Cem'in annesi Çiçek Hatun' dur. Cem Sultan'ın gerçekten büyük bir özenle sürdürülen eğitimi, henüz 5 yaşındayken başlamıştı. On yaşında Kastamonu Sancakbeyi (Valisi),15 yaşında Karaman ve Konya Valisi oldu. Karaman Tahtı denilen Konya Valiliğine atandığında, çevresindeki Türk, Rum ve İtalyan bilgelerinden öğretmen olarak yararlanmağa devam ediyordu.

    Sonradan Roma'da yerleşen, daha doğrusu Papa'nın muhafazasına terk edilen Cem,büyük bir ihtimalle II. Bayezit'in verdiği paranın hırsına kapılan Papa Borjiya tarafından zehirlendi. Bir söylentiye göre, Papa, onu Roma'ya giren Fransa Kralı VIII. Charles'a (Şarl) bırakmamak için zehirlemişti. Cem, Fransa Kralı'nın konuğu olarak, onun ordusuyla beraber Napoli'ye girdi. Napoli'de Kral artık serbest olduğunu müjdelediğinde çok geçti. Zehir etkisini gösterdi ve Cem Napoli' de öldü.

    Cem'in cenazesi de bir pazarlık konusu oldu. 1499 yılında Bursa'ya getirilip, ağabeyi Şehzade Mustafa'nın türbesine gömüldü.