Cem nedir ne anlama gelir

'Dini Bilgiler' forumunda ZeuS tarafından 25 Kasım 2011 tarihinde açılan konu 1. Cem nedir ne anlama gelir  Birleştirme, bir araya getirme.

  1. İkindi namazını öğle namazıyla, yatsı namazını akşam namazıyla birlikte kılma.Seferî olmayan (104 kilometreden az giden) Hanefî mezhebindeki bir yolcu, Şâfiî mezhebine uyarak iki namazı cem' edemez. (Şemseddîn Remlî)

  Seferî olan (104 kilometreden fazla yola gitmeye karar veren) bir Hanefî, yolculuk sırasında, diğer üç mezhebe uyarak, araba mola verdiği zaman, öğle ile ikindiyi ve akşam ile yatsı namazlarını cem edebilir. (Hayreddîn Remlî)

  Hanefî mezhebinde yalnız Arafat meydanında ve Müzdelife'de hacıların iki namazı cem' etmeleri lâzımdır. (Abdullah Mûsulî)

  2. Tasavvufta bir makam. Fenâ ve sekr (mânevî sarhoşluk) makâmı da denir.

  Cem' makamında Cenâb-ı Hakk'ın varlığı zuhur ve istilâ edip, sâlik (tasavvuf yolcusu) kendi mevhum olan varlığını yok bulur. Hallâc-ı Mansûr'un Ene'l-Hak, Bâyezîd-i Bistâmî'nin Sübhânî sözleri ve benzerleri bu makamda, Allahü teâlâdan başka hiçbir şey görmeyince söylenen sözlerdir. Allahü teâlâ mahlûkları (yarattıkları) ile birleşik değildir. Onların aynı ve benzeri değildir. O hiçbir bakımdan yarattıklarına benzemez. Hallâc-ı Mansur; "Ene'l-Hak" demekle, "Ben Hakk'ım, Hak teâlâ ile birleştim" demek istemedi. Böyle diyen kâfir olur.Onun sözünün mânâsı: "Ben yokum. Hak teâlâ vardır" demektir.
  (İmâm-ı Rabbânî, Muhammed Ma'sûm)
   


Similar Threads: nedir anlama
Forum Başlık Tarih
Dini Bilgiler Fetanet Nedir Ne Anlama Gelir ? 28 Ocak 2012
Dini Bilgiler İlm-i Ledün” nedir? Ne anlama Gelir 2 Ocak 2012
Dini Bilgiler Bâb-üs-selâm nedir? ne anlama gelir 24 Aralık 2011
Dini Bilgiler Bâbilik nedir? ne anlama gelir 23 Aralık 2011
Dini Bilgiler Bâis nedir? ne anlama gelir 23 Aralık 2011