Çelebi Cemaleddin Kimdir

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 22 Nisan 2012 tarihinde açılan konu


 1. Çelebi Cemaleddin Hayatı


  Çelebi Cemaleddin Biyograafisi

  Çelebi Cemaleddin Anadolu velilerinden. Çelebi Cemaleddin Doğum ve vefat tarihi belli değildir. Anadolunun neresinde yaşadığı da kesin olarak bilinmemektedir. Babasının ismi Emir Ali Küçüktür. Hayatı hakkında fazla bilgi bulunmayan Çelebi Cemaleddin, Sultan Yıldırım Bâyezîd zamanında yaşamıştır. Zamânın alimlerinden ve tasavvuf büyüklerinden ilim öğrendi. Şeyh Adilden icazet, diploma alarak, halifesi oldu.

  Çelebi Cemaleddin, hocası hayatta olduğu müddetçe kendisine başvurulmasına rağmen, ders vermedi. Hiç kızmazdı. Dostuna, düşmanına aynı muâmelede bulunurdu. Onun bu geniş müsamahakar halini anlayamayanlar, Bu kadar yumuşaklığın, insanlara karşı bu kadar tahammül ve sabır göstermenin mânâsı nedir? şeklinde sözler söylediklerinde,Hilm, yumuşaklık kılıcı, demir kılıçdan, hatta yüz zafere sebeb olan kılıçdan daha keskindir.diye cevap verirdi.

  Onun hilmi, güzel ahlakı ve yaşayışı zamânındaki insanlar arasında gıbta ile, imrenerek konuşuldu.

  Hocasının vefatından sonra ders vermeye, insanlara nasihat etmeye başladı. Meclisleri ilim, irfan ve fazilet sâhiplerinin toplandığı yer oldu. Bulunduğu her yerde hürmet görürdü. Çok ihsan ve ikramlarda bulunurdu. Sultan da kendisine pek çok ikram ve iltifatta bulundu. Evinde sabah akşam misâfirlere, komşularına, fakir, yetim ve dullara devamlı yemek çıkardı.

  Çelebi Cemaleddin Yolculara yemek ve binek temin ederdi. Gezdiği yerlerde, muhtaçlara imkanları dahilinde bir şeyler vererek, onları sevindirirdi. Bâzı kimselere verdiği elbiselerini talebeleri muhafaza etmek için yüksek fiyatla satın alırlardı. Hayır, hasenat ve iyilik yapmakta acele ederdi. Sebebi sorulduğunda,Hayır yapmakda acele etmek lâzımdır. Tehir ve sonraya bırakmakda, çabuk geçen ömre güvenmek ve cimrilik korkusu vardır. buyururdu.

  Onun büyüklüğünü anlamayanlardan biri hacca gitmek üzere yola çıktı.

  Yolda hırsızlar yolunu kesti. Bütün parasını aldılar. Hiç parası kalmayınca, perişan bir hale düşüp çok mahzun oldu. Bitkin bir şekilde ağlarken, o anda birden bire Çelebi Cemaleddini karşısında gördü.
  Ömrünün sonuna kadar yanından ve sohbetlerinden ayrılmadı.

  Çelebi Cemaleddin elli sene insanlara doğru yolu anlattı, Allahü tealanın emir ve yasaklarını bildirdi.