Celaleddin Harzemşah Kimdir, Kısaca

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 8 Ekim 2012 tarihinde açılan konu


 1. Celaleddin Harzemşah Kimdir

  Celaleddin Harzemşah Kimdir, Kısaca Hayatı

  Celaleddin Harezmşah Harezmşahlar Devleti'nin son hükümdarıdır. Asıl adı Mengü Berdi'dir. Alaaddin Muhammed'in oğludur.Babası Alaaddin Muhammed'in Cengiz Han tarafından maglup edilip Aralık 1220de Hazar Denizi'nde bir adada ölmesi üzerine Harezmşahlar Devleti hükümdarı olmuştur.

  Fakat kendinin Şah" olarak anılmasına karşı çıkmış ve Sultan olarak anılmasını buyurmustur. Celaleddin, bazı aile mensupları ve bazi devlet adamları ile birlikte Hazar Denizi doğusunda bulunan Mangışlak Yarımadasına geçerek oradan Harezmşahlar Devleti'nin başkenti olan Urgenç şehrine gittiler.

  Fakat çok geçmeden 1221de Cengiz Han'in oğulları Çağatay Han ve Ögeday Han komutanlığında büyük bir Moğol ordusu Ürgenç'i kuşatmaya aldı ve şehri ele geçirdikten sonra yıkıp yakıp yerle bir etti.

  Anadolu Selçuklularla savaşdan çok zayıf düşmüş olan Celaleddin Türkmen 1231 ilkbaharında bu ordulara karşı koyamadı. Bir Moğol baskınında kalan askerlerinin çoğunu kaybetti ve yeni merkez edindiği Tebriz'i bırakıp kuzeye çekildi. Takip eden Moğol tümenlerinden kaçarak önce Kura Nehri'nin ağzına; Aras Nehri vadisi üzerinden doğu Anadolu'ya ve sonra da Diyarbakır'a kaçtı.

  Moğol tümenleri Kura Nehri ağzı ile Aras Nehri vadisine yerleştiler ve Cormagan Noyan'ın 1241'de ölümüne kadar orada kaldılar. Celaleddin Türkmen(harezmşah palu ilçesi ohi bucağı yerli halk olan dümbelli zazaları tarafından 10 Ağustos 1231de öldürüldüğü bildirilmektedir.