Cehennem İle İlgili Bilgiler

'Dini Bilgiler' forumunda Aysell tarafından 18 Mart 2012 tarihinde açılan konu


 1. Cehennem Hakkında Bilgi

  Cehennem ahirette kâfirlerin sonsuz, Müslümanlardan günahkâr olanların da günahları kadar kalıp azâb görecekleri yerdir. Kur'an-ı Kerim'de inanan ve güzel amel işleyen kimselere cennet vadedildiği gibi el-Kehf 18/107 kafir ve günahkar kimselere de Cehennem vadedilmiştir. Kafir, münafık ve müşrikler cehennemde ebedi kalırlar, orada ölmezler ve azabları hafifletilmez. tövbe etmeden günahkar olarak ölen ve Allah'ın kendilerini affetmediği mü'minler ise cehennemde, ebedi kalmazlar. Kendilerine günahları kadar azap edilir. Sonra oradan kurtulup Cennete girerler ve orada ebedi kalırlar. Alauddin abidin, el-Hediyetü'l-Alaiyye, 468

  Cehennem nasıl bir şeydir?

  2573- Abdullah b. Mesûd (r.a.)den rivâyete göre, Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: “O kıyamet günü Cehennem getirilecek ve onun yetmiş bin bağı olacak ve herbir bağı ile beraber o bağdan çeken yetmiş bin melek olacaktır. (Müslim, Cennet: 17)

  Abdullah diyor ki: Sevrî bu hadisi merfu olmaksızın rivâyet ediyor Abd b. Humeyd, Abdulmelik b. Ömer ve Ebû Âmir el Akadî vasıtasıyla Sûfyândan, Âla b. Halidden aynı senedle merfu olomaksızın bir benzerini rivâyet etmiştir.

  2574- Ebû Hüreyre (r.a.)den rivâyete göre, Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur: “Kıyamet günü Cehennemden bir gurup yaratık çıkacaktır ki onun gören iki gözü işiten iki kulağı ve konuşan bir dili olacaktır ve şöyle diyecektir: Ben üç kişiye vekil tayin edildim, her inatçı zorbaya, Allah ile birlikte başkalarına ilahlık yakıştıranlara, resim ve heykel yapanlara. (Müsned: 8076)

  Bu konuda Ebû Saîd (r.a.)den de hadis rivâyet edilmiştir.

  Tirmizî: Bu hadis hasen garib sahihtir.

  Bazıları Ameşden, Atıyyeden, Ebû Saîdden bu hadisin bir benzerini rivâyet etmişlerdir. Eşas b. Sevvar, Atıyyeden ve Ebû Saîd el Hudrîden bir benzerini rivâyet etmiştir.
   


Similar Threads: Cehennem İle
Forum Başlık Tarih
Dini Bilgiler Peygamber Efendimizin Cehennem Bekçisi Malik İle Konuşması 3 Kasım 2011
Dini Bilgiler Cennet ve Cehennem Nedemektir ? 17 Ocak 2013
Dini Bilgiler Kuranda Cennet Ve Cehennem in Özellikleri 3 Ocak 2013
Dini Bilgiler Miraç Gecesi Cennet Ve Cehennem 12 Haziran 2012
Dini Bilgiler Cehennemle İlgili Sözler 11 Nisan 2012