Caz müzik hakkında kısa bilgi

'Medya Bölümü' forumunda EyLüL tarafından 15 Temmuz 2011 tarihinde açılan konu


 1. Caz müzik hakkında kısa bilgi

  Caz müzik

  Cazın kökeni Batı Afrika'ya dayanmaktadır. Bu bölgedeki dini ve ruhani törenler caz müziğine ilham olmuştur. Caz müziğinin ilk çıktığı dönemlerde en çok etkilendiği akım Blues'tur. Blues Amerika'da bulunan köle Afrikalı'ların yöresel halk müziği idi. Her iki açıdan da bakıldığında caz müziğinin doğuşunun Afrika kökenli olduğu gerçeği ile karşı karşıya kalmaktayız.
  Caz müzikte hangi enstrümanlar sık kullanılır?
  Caz denince akla gelen ilk enstrüman saksafondur. Caz müziğinde en çok kullanılan enstrüman piyanodur. Piyanosuz hiçbir şey olmaz. Piyano, kontrbas ve davul ritmik bir altyapı enstrümanlarıdır. Kontrbas ve davul ritmiktir. Armoni yani şarkının ana iskeletini oluşturan ritmi verir. Piyano da armonileri basar. Solist enstrümanlar olarak 3 odalı solist piyanodur. Bazen hiçbir enstrümana ihtiyaç olmadan da piyano çalınabilir. Trompet, saksafon ve trombon cazın değişmez, en önemli enstrümanlarıdır. Saksafon; tenor saksafon, alto saksafon, soprano saksafon ve bareton saksafon olarak kullanılır. Bareton saksafon küçük gruplardan ziyade büyük gruplarda kullanılır. Bazen cazda flüt kullanılabilir. Altılı kombo gruplarda trombon kullanılabilir. Yine büyük orkestralarda yaylı grupları da olabilir.
  Cazın efsane müzisyenleri kimler?

  Caz'da geçmişinde yeni sanatçılara ilham veren onlarca, hatta yüzlerce müzisyen vardır. Saksafon denince akla Charlie Parker, John Coltrane geliyor. Trompet denince Louis Armstrong geliyor. Piyanist denince Art Tatum, Bill Evens akla geliyor. Elbette caz müzisyenleri kuşak kuşak değişiyor.