Çaydanlık Nasıl Parlatılır?

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Eylem tarafından 17 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi


  Çaydanlık Nasıl Parlatılır?

  [​IMG]
  Çay tutkusu demlenmiş sıcak bir çayın dışına çıkar çoğu zaman. Kimilerinin özel bardağı vardır onun haricinde bir bardakla çay içmez, kimileri belli başlı bir markadan vazgeçmez…

  Aslına bakılırsa çay keyfini tam anlamıyla yaşamak için her şeyin dört dörtlük olması gerekir. Çayın demleneceği suyun kalitesinden tutun çaydanlığın görünüşüne kadar hepsi birbirini tamamlar. Biz bu sürecin görsel kısmına değinmek istedik bugün. Aldığınız pırıl pırıl çaydanlıklar zaman içerisinde bu ışıltısını kaybeder ve mat bir görünüm alır. Misafirlerinize böyle bir çaydanlık ile çay ikramı yapmak kabul edilmelidir ki hiç hoş olmayacaktır. Peki çaydanlıkla nasıl parlatılır?

  Çaydanlıkları parlatmanın birkaç farklı yolu vardır. Bunlardan bazıları özel kimyasallar kullanarak parlatmaktır. Gün içerisinde çok sık kullanıldığı için çabuk kirlenen demlikleri ışıl ışıl yapmanın püf noktalarını bilmek gerekir. Bunun için kimyasal kullanmak istemiyorsanız işte size küçük ipuçları…

  Demliğin içindeki sarı lekeyi tamamen yoketmek istiyorsanız bunun için demliği suyla doldurup içine bir kaç kaşık limon tuzu atın ve kaynatın. Sarı lekelerden tamamen kurtulmuş olacaksınız hemde tamamen zararsız bir şekilde. İşlem bittikten sonra demliğinizi güzelce yıkayıp tekrar kullanıma sunabilirsiniz.

  Limon tuzu ile kaynatmak çaydanlıkların içinde oluşan kireç oluşumunuda giderecektir. Aklınızda bulunsun!!!

  Her derde deva sirke çaydanlığınızın dışını parlatma işinde de en büyük yardımcınız olacak. Bir miktar karbonatı sirkeyle karıştırın ve çaydanlığınızın dış yüzeyini bu karışım ile silin. Işıl ışıl bir çaydanlığa kavuşacağınızın garantisini veriyoruz.

  Bu yöntemin dışında sirke ile tuzu karıştırın ve demliği bu karışımın içinde bir süre bekletin. Sonuç ışıl ışıl parlayan bir çaydanlık olacak.

  Görüldüğü gibi kimyasal ürünler kullanarak sağlığına zarar vermek istemeyenler için tamamen doğal ve zararsız bir şekilde çaydanlık temizliği ve parlaklığı mümkün.