Çay demlemenin püf noktası

'Bunları biliyormusunuz' forumunda YAREN tarafından 18 Nisan 2009 tarihinde açılan konu


  1. Başlıca içeceklerimiz arasına giren ve bugüne kadar birçok faydası keşfedilen çayın, iyi bir şekilde demlenmemesi halinde flavonun (bitkisel molekül) yapısında meydana gelecek hasarlar sonucu birçok faydasını kaybedebileceği bildirildi.
    [​IMG]
    Bitikler konusunda araştırma yapan Nusaybin Devlet Hastanesi’nde görevli Dahiliye Uzmanı Dr.Rıfat Bozalan, çayın kaynamış su ile hemen demlenmemesi gerektiğini ifade etti. 95 derecede flavonların özeliklerini yitirebildiğine dikkat çeken Dr. Bozalan, bu nedenle çayın 95 derece altındaki su ile demletilmesini ve demin asla kaynatılmaması gerektiğini söyledi.

    Çayın, içinde bol miktarda flavon içeren yararlı bir bitki olduğunu aktaran Dr. Bozalan, doğru demlenmiş çayın içindeki flavonu muhafaza ettiğini hatırlattı. Flavonların atar damar ve toplardamar yüzeylerinin pürüzsüz kalmasını sağladığını dile getiren Uzman Dr. Bozalan, “Yani bir anlamda damar tıkanmasını önler. Flavonlar ayrıca böbrekte idrarın süzüldüğü tüpçüklerin sağlığının korunmasında ve kan kolesterolünün düşürülmesinde önemli role sahiptirler. Flavonların çoğu pişirme ya da kaynatma sırasında (95 derece ve üzerinde) özeliklerini kaybederler. Bu yüzden meyve ve sebzeler mümkün ise taze ve çiğ olarak tüketilmelidir. Çay ise yeni kaynamış bir su ile değil de birkaç dakika bekletildikten sonra sıcaklığı derece 95 derecenin altına düşürülmüş sıcak su ile demlenmeli ve demletildikten sonra asla kaynatılmamalıdır.” şeklinde konuştu.
     


Similar Threads: Çay demlemenin
Forum Başlık Tarih
Bunları biliyormusunuz Güzel çay demlemenin püf noktaları 14 Eylül 2010
Bunları biliyormusunuz İyi çay demlemenin püf noktaları 20 Ağustos 2008
Bunları biliyormusunuz Çaydanlık Nasıl Parlatılır? 17 Mayıs 2016
Bunları biliyormusunuz Çaydanlık parlatmak için ne yapılır 9 Nisan 2014
Bunları biliyormusunuz Çay Kansızlık yapar mı? 27 Aralık 2013