Çay Ağacı Yağı ve Cilt için faydaları

'Kişisel Bakım' forumunda Nalan tarafından 26 Aralık 2010 tarihinde açılan konu


 1. Anavatanı Avustralya olan çay ağacından elde edilen doğal yağ kuvvetli bir antiseptik olarak cilt yaralanmalarından akne tedavisine kadar pek çok cilt rahatsızlığı için kullanılmakta. Çay ağacı yağını doğal güzellik ve bakım ürünleri satan mağazalarda (Body Shop gibi) veya aktarlarda bulabilirsiniz.

  Aynı işi gören diğer kozmetik ürünlere göre biraz pahalı bir ürün olsa da en azından tahriş edici kimyasalları cildinize temas ettirmemek için çay ağacı yağı kullanabilirsiniz.

  Çay ağacı yağının cilde faydaları cildin doğal parlaklığına kavuşması ve daha yumuşak olması şeklinde değil. Yağ daha çok akne ve sivilce gibi sorunların yayılmasını engellemek, deri iltihaplanmalarının tedavisinde, böcek ısırmalarına karşı koruma ve tedavi amaçlı olarak kullanılıyor. Yağın diğer bir özelliği ise suyla inceltmenize ya da diğer yağlarla karıştırmanıza gerek kalmadan pamukla direk olarak cilde sürülebilmesi.

  Çay ağacının 300’den fazla türü bulunmasına karşın doğal tedavi amaçlı kullanılan yağ sadece bir türünün yapraklarından elde edilebiliyor. 1920’li yıllarda yerlilerden antiseptik özelliği öğrenilmiş ve buradan Amerika ve Avrupa’ya taşınmış. O yıllardan modern zamanlara çay ağacı yağı toplumlarda septik yaralar, kesikler ve sıyrıklar, akne, kepek, sedef, vajinit, pamukçuk, aft ve apse tedavisinde kullanılıyor.

  Tabii çay ağacı yağının cilde faydaları akşamdan sabaha, mucize bir şekilde kendini göstermiyor. Özellikle akne tedavisinde günlük uygulamaların 6 ay boyunca yapılması gerekli ve yağ cilde sürülmeden önce bölgeyi iyice temizlemelisiniz. Yağı sadece mevcut aknelerde değil yeni aknelerin oluşmasını engellemek içinde kullanabilirsiniz.

  Çay ağacı yağı dahili olarak kullanılmadığı sürece güvenli bir yağ olarak kabul edilse de akne tedavisi için uluslararası tüm merkezlerden kabul görmüş bir yağ değil. Bu nedenle cildinize uyguladığınız diğer ürünlerde olduğu gibi yağı yüzünüzde kullanmadan önce elinizin üst kısmında deneyin. Bu şekilde cildinizin yağa alerjik bir reaksiyon gösterip göstermediğini test edebilirsiniz.