Çatlayan Kuruyan Ellere Bakım Önerileri

'Kişisel Bakım' forumunda anniccha tarafından 8 Ekim 2010 tarihinde açılan konu


 1. Çatlayan Eller İçin Bakım
  Kuruyan Cilt ve Ellere Bakım
  Kuru Cilt Bakımı

  Sonbahar' ın gelmesi ve Kış' a doğru havaların soğuması ile birlikte ellerimiz kuruyup çatlamaya başlar
  [​IMG]
  Rüzgâr, düşük nem oranı, kirli hava gibi faktörlerin etkisiyle de cilt daha fazla yıpranıyor. Özellikle ellerin kuruyup, çatladığına dikkat çeken uzmanlar, elleri nemlendirmek için kullanılan ürünlerin seçiminde dikkat edilmesi gerektiğini söylüyor.

  İşte çatlaklardan korunmanın püf noktaları:

  Sudan Vazgeçmeyin

  Gençlerin ellerini temiz tutmak için sabun ve sudan vazgeçmemesi gerekiyor. Ancak, ilerleyen yaşlarda sabun ve suyla yıkamak cildinizi kurutabilir ve gerginleştirebilir. Sık sık yıkama ve diğer kimyasallara maruz kalmak da ellere zarar verebilir.

  Temizleyicilere Dikkat

  Cildiniz hassas ise, seçeceğiniz temizleyiciler konusunda daha dikkatli olmalısınız. Güzel koku ve buna benzer içeriklere sahip olan sabunlar, elleriniz için çok sert olabilir. Birçok üretici yapay renkler, kokular ve diğer tahriş edici içeriklere sahip ürünler üretiyorlar.

  Kurumaya Devam Ediyorsa...

  Elleriniz halen kuruysa, içinde nemlendirici bulunan sıvı sabun kullanma yardımcı olabilir. Fakat bazı durumlarda bu da yeterli olmayabiliyor. Dermatologlar, sadece gün boyunca değil, her gün nemlendirici kullanmanızı öneriyorlar.

  Nemlendirici Ne Zaman Kullanılmalı?

  Duştan çıktıktan sonra daha fazla nemi hapsetmesi için nemlendirici sürebilirsiniz. Ayrıca, gece yatmadan önce nemlendirici sürmek de yardım edebilir. Bundan başka, ellerinizi yıkadıktan sonra vazelin ya da yağ içeren bir kremle avuç içi ve parmaklarınızı ovalayabilirsiniz.

  Bunları Sakın Unutmayın!...

  Nemlendiricilerde nem tutucu ve yumuşatıcı maddeler bulunuyor. Nem tutucudaki gliserin, hirdoksit asit ve lanolin ile mineral yağlar nemi ciltte tutar ve havadan suyu emer. Lanolin, mineral yağ ve vazelin gibi maddeler içeren yumuşatıcılar ise lipidlerle yer değiştirir ve cildi yumuşatır. Bazı nemlendiricilerin güzel koku içerirken bakteri bulaşmasını önlemek için koruyucu madde de içeriyor. Bunlar da nemlendiricilerde bulunan iki yaygın tahriş edici maddedir. Eğer cildinizde bu maddelere karşı alerjik reaksiyon olursa, nemlendirici kullanmayı hemen kesin.
    2. Cevap: Çatlayan Kuruyan Ellere Bakım Önerileri

  Benim en büyük sorunlarımdan birine değinmişsin canım. Maalesef bende aşırı derecede el yıkama hastalığı var.Hal böyle olunca kışın da ellerime bakım fazlaca istiyor. Gündüzleri nemlendirici kullanıyorum ve arada bir gece yatarken yağlı bir krem sürüp laylon olmayan yün bir eldiven giyip yatıyorum. Oldukça faydalı bir yöntem. Kuruyan elleriyle problemi olanlara tavsiye ederim:f40: