Cas Nedir

'Spor Gündemi' forumunda zamaneanne tarafından 6 Tem 2012 tarihinde açılan konu

 1. CAS Davası Nedir


  Son dönemde Beşiktaş konusunda aldığı kararlarla gündeme gelen CAS kelime anlamı olarak Uluslararası Tahkim Mahkemesi anlamına gelmektedir. İngilizce adıyla COURT OF ARBITRATION FOR SPORT = C.A.S. olan mahkeme, uluslararası spora hizmet veren ve spor ile ilgili bütün ihtilafları kısa zamanda çözmeye yetkili olan bağımsız bir yargı kurumudur.

  CASın merkezi İsviçrenin Lozan kentinde olup; ayrıca 1996dan beri Sydney (Avustralya) ve New York (ABD)de de iki yöresel yetkili Dairesi bulunmaktadır. CAS yaz ve kış Olimpiyat Oyunları sırasında ve oyunların yapıldığı yerde, geçici görevli (ad hoc) Mahkeme oluşturur. Bu mahkeme ilk kez 1996 Atlanta Yaz Oyunlarında ve sonrasında 1998 Nagano kış, 2000 Sydney yaz ve 2002 Salt Lake City kış oyunlarında görev almıştır. 2004 Atina Yaz Oyunlarında da yine bir “ ad hoc” Daire kurarak görev yapmıştır.

  Cas son olarak Beşiktaş konusunda aldığı kararla gündeme geldi. Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi (CAS), Beşiktaş'a UEFA'nın verdiği 1 yıl Avrupa kupalarından men cezasını onadı.

  [​IMG]
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 12 May 2013