Çarşamba Günü İle İlgili Hadisler

'Ayetler ve Hadisler' forumunda EyLüL tarafından 22 Tem 2012 tarihinde açılan konu

 1. Çarşamba Günüyle İlgili Hadisler
  Çarşamba Günü İle İlgili Hadisi Şerifler

  Hayrı da, şerri de, uğuru da, uğursuzluğu da yaratan Allah-u Teala'dır. Dolayısıyla kiminin içinde bullunduğu şeylerden bereketlenip, kimininse uğursuzlanması, ancak Allah-u Teala'nın kaza ve kaderi iledir.


  Allah-u Teala bir takım sebepler yaratıp, müsebbebatını bunlara bağladığı gibi, uğur ve uğursuzluğu da sebeplere bağlamıştır.

  Allah-u Teala Ad kavmini şiddetli bir kasırgayla helak ettiği; safer ayının sonundaki çarşamba sabahından başlayıp diğer çarşambanın akşamna kadar süren yedi gece, sekiz gün hakkında:

  Biz uğursuz günlerde onlar üzerine dondurucu bir kasırga gönderdik
  Fussilet Suresi -16

  O fırtına aralıksız olarak yedi gece, sekiz gün üzerlerine esti. Yanlarında olsaydın, onların içleri kof hurma kütükleri gib, yerlerine yıkıldıklarını görürdün!
  Hakka Suresi -7

  Gerçekten biz uğursuzluğu süregelen bir günde onlar üzerine dondurucu bir kasırga yolladık.
  Kamer Suresi -19

  Çarşamba günü, uğursuzluğu sürekli olan bir gündür.


  Çarşamba günü kendisinde, çocukların ihtiyar olacağı, yanılgısı pek yakın uğursuz bir gündür. Allah Ad kavmi üzerine rüzgarı o gün salmıştır. Firavun o gün doğmuştur, rablik iddiasına kalkışmıştır ve o gün helak olmuştur.

  Ümmetim (zorlanacağı için) kerih görecek olmasaydı, elbette onlara çarşamba günü yola çıkmamalarını emrederdim. Çıkış için günlerin bana en sevgilisi ise perşembe günüdür.


  Ay içerisinde bulunan son çarşamba, uğursuzluğu süregelen bir gündür.