Canlı Varlıkları Cansızlardan Ayıran Özellikler

'Ders notları' forumunda Wish tarafından 18 Ocak 2011 tarihinde açılan konu


 1. Canlıları Cansızlardan Ayıran Ortak Özellikler
  Canlı Varlıkları Cansız Varlıklardan Ayıran Temel Kriterler
  canlıları cansızlardan ayıran belirli özellikler  Çeşitli yaşamsal fonksiyonların ortaya çıkması, zaten canlıların doğal yapısal özelliklerinin bir sonucudur. Örneğin beslenme, hücrenin canlı yapısının devamı ve işlevlerini yerine getirebilmesi için gerekli olarak ortaya çıkmıştır.
  Dünya üzerinde bulunan tüm canlı varlıklar, DNA ve/veya RNA olarak bilinen nükleik asitleri taşırlar. Bu moleküller, yeni bir neslin meydana getirilebilmesi için gerekli olan bilgiyi depolarlar. Cansız varlıklarda ise, böyle bir kendiliğinden çoğalma söz konusu olmadığı için, bu tip bir bilginin depolanma gereksinimi de yoktur.
  Canlı varlıkların kabul gören 3 temel ayırt edici özelliği; beslenme, üreme ve etraflarında olup bitenden haberdar olma (duyumsama) olarak sayılır. Bunların hepsinin temelinde ise, bir enerji gereksinimi vardır. Örneğin; bazı kristallerin de kendi kendilerine büyüdükleri bilinmektedir. Ancak gelişmek ve üremek için (ve diğer herşey için), canlı varlıklar mutlaka enerjiye ihtiyaç duyarlar.