Çankırı Resimleri

'Türkiyem' forumunda By_TuaL tarafından 14 Ekim 2008 tarihinde açılan konu


 1. ÇANKIRI

  Orta Anadolu''nun kuzeyinde, Kizilirmak ile Bati Karadeniz ana havzalari arasinda yer alan Çankiri, 40° 30'' ve 41º kuzey enlemleri ile 32° 30'' ve 34º dogu boylamlari arasinda yer almaktadir. Ilin komsulari batida Bolu, kuzeybatida Karabük, kuzeyde Kastamonu, doguda Çorum ve güneyde Ankara ile Kirikkale''dir. Denizden yüksekligi 723 metre olup, ülke topraklarinin %o 94''lük bölümünü olusturan toplam 7 388 Km²''lik bir alana sahiptir.


  Tarihçiler, I.Ö. 2000’lerde Mezopotamya’dan Anadolu’ya
  mal satmak üzere gelen Asur tüccarlarinin Misir ve Mezopotamya’da, I.Ö. 3200’lerden beri bilinen “yazi”yi getirdiklerini, bu tarihin ayni zamanda Anadolu için yazili tarihin baslangici oldugunu kabul etmektedirler.
  Özellikle Kültepe ve Kayseri’de bulunan bazi kil tabletlerinden bu dönemde, Anadolu’da yasayan halklarla ilgili önemli veriler elde etmek mümkündür. Kiltepe tabletleri ya da Kapadokya tabletleri olarak bilinen bu tabletler üzerinde yapilan dil çözümleme çalismalarinda, Orta Anadolu’daki bazi yer ve kisi adlarina rastlanmistir. Örnegin, bu tabletlerde, sonradan Protohatti olarak adlandirilan, Hatti dili ile konusan ve bu bölgede yasayan bir etnik grup oldugu kaydedilmektedir. Hattiler’in nereden ve ne zaman geldikleri kesin olarak bilinmemekle beraber, eldeki verilerden, bu dönemde ve bu yörelerde yasadiklari ortaya çikmaktadir. Ayni tabletten, Hattiler’in Orta Anadolu’da Kizilirmak yöresinde (Marassantiya), bir baska topluluk olan Hurriler’in, Dogu ve Güneydogu Anadolu’da, Luviler’in ise, Güney ve Güneybati Anadolu yöresine yerlestikleri anlasilmaktadir.

  ÇANKIRI
  [​IMG]

  DAĞ EVİ
  [​IMG]

  ILGAZ
  [​IMG]

  TAŞ MESCİD
  [​IMG]
   


Similar Threads: Çankırı Resimleri
Forum Başlık Tarih
Türkiyem Çankırı Nüfusu 2015 5 Şubat 2014
Türkiyem 2013 Çankırı Anadolu Liseleri Taban Puanlar 26 Eylül 2012
Türkiyem Çankırı Yüzme Havuzları 9 Ağustos 2012
Türkiyem Sabah Ezanı Kaçta Okunuyor Çankırı 25 Temmuz 2012
Türkiyem Çankırı tüketici hakları derneği telefonu 17 Haziran 2012