Canavarlar – Garip Yaratıklar Kitabı

'Etüt Merkezi' forumunda Ezlem tarafından 28 Kasım 2010 tarihinde açılan konu


 1. Canavarlar – Garip Yaratıklar Kitab Tanıtımı,Canavarlar kitabı-Canavarlar kitap içeriği

  [​IMG]

  Christopher Dellin Canavarlar kitabı bir çok Fantastik severi mutlu edecek nitelikte. Canavarlarla ilgili aradığınız her şey burada. Bu kitabı bir sözlükten ayıran ne var diye mi düşünüyorsunuz ? Amerikada çıktığı hafta prestijli Çok Satanlar Listesinde bir numara oldu

  Tanıtım

  hristopher Dell tarafından yazılan kitap, on ana başlıkta neredeyse tüm canavar türlerin ele alıyor.

  Canavarlar sözcüklerle bile tarif edildiğinde, en çok görünümleri öne çıkar-başların ya da gözlerin sayısı, kuyruğun dikliği, azıdişlerinin keskinliği. Bu kitabın gösterdiği gibi, ressamlar, canavarları tasvir etmekten her zaman hoşlanmışlardır. Nitekim en eski mağara resimlerinde, bunları ilk gören kişileri herhalde epeyce etkilemiş olması gereken hayvan-insan melezleri yer alır: Acaba mağara resminin ötesinde bir zamanlar gerçekten yaşamış olabilirler mi?

  Canavarlar doğa yasalarına aykırı yaratıklardır. Dayandıkları birçok kaynak vardır: Mitoloji, dinsel metinler ve gelenekler, folklor ve hatta edebiyat. Her ne kadar birçoğu -örneğin kartal başlı, aslan gövdeli yaratıklar ve ejderhalar- farklı hayvanların bileşimine dayansa ve insani yönleri sıklıkla entrikacı bir akla sahip olmaya indirgense de, canavarlar genelde insan ve hayvan unsurlarını bir araya getirir. Diğer bazı örnekler, sözgelimi kurt adamlar sürekli değişik biçimlere bürünür. Bu yaratıkların insan gibi davranması kafada ister istemez rahatsız edici sorular doğurur.

  Düşünüyorlar mı? Konuşabiliyorlar mı? Başka ne yetileri olabilir?