Çanakkale Zaferinin Sonucu

'Tarih Bölümü' forumunda Bella tarafından 16 Mart 2012 tarihinde açılan konu


 1. Çanakkale Zaferinin Sonucu Nedir,
  Çanakkale Savaşı ve Sonuçları,


  ÇANAKKALE ZAFERİ'NİN SONUÇLARI


  -Çanakkale Savaşları her savaş gibi ardında kan, ölüm ve gözyaşı bıraktı. En iyimser rakamlarla 213.000 Türk, 215.000 İtilaf kuvveti askeri olmak üzere toplam 428.000 kişi öldü.

  -Anzak asker ve komutanları, Çanakkalede yiğitçe döğüşen Türklerin hem asker, hem de insancıl yönlerini yakından izleyerek, onların kendilerine tanıtıldığı gibi barbar bir ulusun çocukları olmadığını görüp anlamak fırsatını buldular. O günlerde oluşan bu dostluk atmosferi hala sürmekte.

  - Türk ordusunun Balkan Savaşında zedelenen ve hatta yok olmaya yüz tutan prestiji kurtarılmış oldu. Ordu ve millet, bu zaferin getirdiği moralle kurtuluş savaşına girebildi.

  - Çanakkale Savaşları sonucunda batılılar müttefikleri Rusyaya yardım edemediler. Böylece mahsur kalan Çarlık Rusyası, içerden çöktü, kanlı bir rejim değişikliği oldu.

  -Çanakkale Muharebeleri, Mustafa Kemal (Atatürk) gibi askeri bir dahiyi yarattı, Birinci Dünya Harbinin bitiminden hemen sonra başlayacak olan Milli Mücadelenin bu eşsiz liderini Türk ulusuna kazandırdı.

  -Çanakkalede Türk ulusu, binlerce okumuş ve aydınını da kaybetti. Kesin olmayan tahmini rakamlara göre, 100.000den fazla öğretmen, mülkiyeli, tıbbiyeli ve Türk ocaklarında yetişmiş okur-yazar yitirildi.

  -Bu kayıpların olumsuz etkileri, savaş sırasında olduğu kadar, daha sonra da fazlasıyla hissedildi. Nitekim, 1923te Cumhuriyetin ilanından sonra, Atatürkün başlattığı inkılaplar ve bunların paralelinde girişilen reformların kitlelere yaygınlaştırılıp mal edilmesinde, hayli sıkıntılar çekildi.


  [​IMG]
    2. Cevap: Çanakkale Zaferinin Sonucu

  şehitler ölmez vatan bölünmez