Çanakkale Zaferinin Dünya Tarihi Açısından Önemi

'Tarih Bölümü' forumunda Bella tarafından 16 Mart 2012 tarihinde açılan konu


 1. Çanakkale Zaferinin Dünya Tarihi Açısından Önemi Nedir,
  Çanakkale Zaferinin Dünya Tarihi de ki Önemi,


  Çanakkale Zaferinin Dünya Tarihi Açısından Önemi

  Çanakkale Zaferi (18 Mart 1915)

  Osmanlı Devleti I. Dünya Savaşında sadece bu cephede başarı elde etmiş ve tarihinin en büyük savunma savaşını kazanmıştır. Tüm dünyada Türklerin saygınlığı artmış, haklı mücadelesi kabul görmüştür.

  Boğazların önemi
  Boğazlar, dünya coğrafyasında bulunduğu stratejik konumu açısından, geçmişte olduğu gibi bugünde önemli bir geçiş yeridir. Avrupa ile Asyayı birbirine bağlayan Boğazlar, ekonomik açıdan tarih boyunca büyük bir öneme sahip olmuştur. Boğazlara sahip olmanın tüm dünya ticareti ile yakın ilişkide olmak anlamına geldiğini iyi bilen bazı ülkeler, tarih boyunca boğazlarda hakimiyet kurmanın hesapları içerisinde olmuşlardır. Çanakkale Savaşı bu anlamda tarihsel bir öneme sahip olmakla birlikte Türk milletinin Anadoludaki gücünün varlığı ile de doğru orantılıdır.

  Birçok nedenlere dayandırılan bu savaşın Türkler tarafından kaybedilmemesi Türk ve Dünya tarihi açısından bir çok gelişmelere sahne olmuştur.
  Çanakkale Zaferi tarihsel açıdan bütün dünya toplumlarını etkilemiş destansı bir zaferdir.

  Türk askerleri Çanakkale Savaşında olağanüstü bir mücadele örneği sergileyerek her ne pahasına olursa olsun düşmana geçit vermemiştir. Bu büyük zafer, Mili Mücadele ruhunun bütün yurtta artmasına sebep olduğu gibi, sömürge altında bulunan dünya toplumlarının bile “milli kurtuluş fikri taşımasına sebep olmuştur. Bu fikir, ileriki yıllarda sömürge altında bulunan ülkelerin bağımsızlık mücadelesine girmelerini sağlamış, sömürgeci devletlerin işini zora sokmuştur.

  [​IMG]


  Cumhuriyet dönemindeki eğitim açığı
  Osmanlı ordusunda bulunan çok sayıda subay ve yedek subayın şehit olması nedeniyle, Cumhuriyetin ilk yıllarında kalkınma için gerekli olan eğitilmiş insan açığı ortaya çıkmıştır. Eğitim alanında gerçekleştirilen devrimler ile bu açık kapatılmaya çalışılmıştır.
  Çanakkale Savaşının dünya ekonomik gelişmelerine etkisi
  Çanakkale Savaşı, dünya ekonomik gelişmelerine de yön vermiştir. I.Dünya Savaşının uzaması ile birlikte savaş sanayisine yönelen Avrupada, sanayi gereksinimler ABD ve Japonyadan karşılanmıştır. Bu durum ABD ve Japonyanın ekonomik açıdan güçlü ülkeler haline gelmesine neden olmuştur.
  Çanakkale Zaferinin Milli Mücadeleye etkisi forumdas.net
  Türk milletinin bu başarısı Kurtuluş Mücadelesinde de etkili olmuş,Türkleri tarih sahnesinden silme peşinde koşan ülkelerin bu emellerini hiçbir zaman yerine getiremeyecekleri kanaati milletçe kabul görmüştür. Çanakkalede birçok şehit ve gazi veren Türk milleti, Atatürkün önderliğinde tek bir çatı altında toplanarak, nihayet bağımsızlık mücadelesini kazanıp, Türkiye Cumhuriyeti Devletini kurmuştur.
   


Similar Threads: Çanakkale Zaferinin
Forum Başlık Tarih
Tarih Bölümü Çanakkale Zaferinin Sonuçları Nelerdir? 3 Mart 2014
Tarih Bölümü 18 Mart Çanakkale Zaferinin Önemi 18 Mart 2012
Tarih Bölümü Çanakkale Zaferinin Sonucu 16 Mart 2012
Tarih Bölümü Çanakkale Zaferinin Kazanılması 16 Mart 2012
Tarih Bölümü Çanakkale Zaferinin Sonuçları 16 Mart 2012