Çanakkale Zaferinde Atatürkün Rolü

'Tarih Bölümü' forumunda Belinay tarafından 16 Mart 2012 tarihinde açılan konu


 1. Çanakkale Zaferinde Atatürk'ün Rolü Nedir
  Çanakkale Zaferinde Mustafa Kemal Atatürk'ün Rolü

  Çanakkale Zaferinde Atatürkün Rolü

  Mustafa Kemal Atatürkün Çanakkale Savaşındaki Rolü

  Mustafa Kemal Atatürk'ün, bir ulusun geleceğine ve bir büyük savaşın süresine etki edecek derecede önemli bir olay olan Çanakkale Muharebelerindeki rolü, hiç şüphesiz tartışılmayacak kadar büyük ve önemlidir.

  Mustafa Kemal Atatürk'ün, Çanakkalede büyük bir ileri görüşlülükle, düşmanın çıkarma harekâtından amacının ne olduğunu, hedefinin neresi olabileceğini, aslî kuvvetlerle nerelerden çıkabileceğini çok iyi değerlendirdiğini tarih belgelerle kanıtlamıştır.

  Jeostratejik değeri olan Çanakkale Boğazına hakim Gelibolu Yarımadasını çok iyi tanıyan Mustafa Kemal Atatürk, çok olumlu taktik ve stratejik değerlendirmeler yapmıştır.

  Mustafa Kemal Atatürk, yarımadanın ortasından geçen omurga araziyi daima elinde tutmayı esas almış ve muharebelerin burası ile kıyının ilk sırtları arasında ve mümkün olduğu kadar omurga arazisinin ilerisinde yapılmasını amaçlamış ve başarı ile uygulamıştır.

  Mustafa Kemal Atatürk'ün çıkarma öncesinde, önerdiği kuvvet dağılımı ve savunma tertibinin ne derecede doğru ve yerinde olduğunu cereyan eden harekât göstermiştir.

  Mustafa Kemal Atatürk, Çanakkalede asıl muharebe hattının kıyıdan geçmesi gerektiğini ve kıyının kuvvetli tutulması tezini savunmuştur. Bu görüşün doğru olduğu, ancak acı gerçeklerle karşılaşınca anlaşılmıştır.

  Mustafa Kemal Atatürk, Çanakkalede, en kritik durumlarda inisiyatifini kullanarak, bu durumlara en uygun kararları süratle vererek, ileri görüşlülüğünü ispatlayarak, hata ve yanlışları cesaretle üst makamlara önererek, yüksek azim ve irade gücü göstererek büyük bir askerî deha ve yönetici olduğunu ulusuna ve dünyaya kabul ettirmiş ve büyük bir savaşı başarı ile yönetebilecek stratejik yeteneğe sahip olduğunu kanıtlamıştır.

  [​IMG]