Çanakkale Zaferi İle İlgili Yazılar Kısa

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Yasemin tarafından 9 Ekim 2013 tarihinde açılan konu
 1. Çanakkale Zaferi ile ilgili bilgilerin yer aldığı iki yazı paylaşmak istiyoruz sizlerle bu iki yazıda Çanakkale Zaferi hakkında bilmek istediğiniz birçok bilgiyi bulabilirsiniz.

  [IMGALT=http://resim.forumdas.net/upl/uploads/canakkale-zaferi-ile-ilgili-yazi-53637.jpg]canakkale-zaferi-ile-ilgili-yazi-53637[/IMGALT]


  Çanakkale Zaferi İle İlgili Kısa Yazı Örneği

  Osmanlı Devleti, 1914-1918 yılları arasındaki Birinci Dünya Savaşı’nda İttifak Devletleri Olan Almanya ve Bulgaristan’ın yanında yer aldı. İngilizler ve Fransızlar ise, İtilaf Devletleri adı altında bir araya geldiler.

  İtilaf Devletleri Rus Çarı II. Nicola’nın Bolşevikler Karşısında zor durumda kalması üzerine Rusya’ya yardım etmek amacıyla Çanakkale Boğazına girdiler. Ancak’’ Çanakkale Geçilmez!’’ diyen Mehmetçik vardı orada.18 Mart 1915’te Nusret Mayın Gemisi, düşman gemilerini topa tutarak Çanakkale’nin sularına gömdü.Düşman güçleri bunun üzerine Gelibolu, yarımadasına asker çıkardılar. Savaşçı bir ulus olarak bilinen Anzakları da getiren İngilizler, Mehmetçiğin süngüsü karşısında büyük bir yenilgiye uğradılar. Mustafa Kemal’in kumanda ettiği ordular, Avustralya’dan, Yeni Zelanda’dan getirilen askerleri Arıburnu, Anafartalar, Conkbayırı cephelerinde yenerek büyük zafer elde ettiler. Bu savaşlar dünyanın en zorlu, en kanlı mücadelesidir.253.000 askerimiz şehit düşmüştür

  Bu topraklar için seve seve ölüme giden şehitlerimiz için ‘’Çanakkale Şehitler Abidisi’’dikildi.’’Çanakkale Geçilmez.’’ sözü altın harflerle tarih sayfalarına yazıldı. Topraklarımızda; ne aradıklarını, niçin geldiklerini bilmeden ölen düşman askerleri için Atatürk ‘’Topraklarımızda yatan bu askerler bizim konuklarımızdır, rahat uyusunlar.’’ diyerek ne denli hoşgörülü bir komutan olduğunu dünyaya gösterdi. Çanakkale zaferiyle İstanbul işgalden kurtuldu. Yardım gitmeyince Rusya’da Çarlık rejimi yıkıldı. Mustafa Kemal, Türk ve dünya kamuoyuna adını duyurdu.

  [IMGALT=http://resim.forumdas.net/upl/uploads/canakkale-zaferi-ile-ilgili-yazi-75779.jpg]canakkale-zaferi-ile-ilgili-yazi-75779[/IMGALT]

  Çanakkale Zaferi İle İlgili Kısa Yazı Örneği

  Çanakkale Cephesi I Dünya Savaşı’nda İtilaf Devletleri’nin saldırısı sonucu açılmış bir cephedir Dünya tarihinin en kanlı savaşlarının yapıldığı Çanakkale Cephesi’nde Türk ordusu olağanüstü bir başarı göstererek onbinlerce şehit vermesine karşın düşmana geçit vermemiştir.İngiliz savaş gemileri, Nusret mayın gemisi ile bir gece önce gizlice döşenen mayınlara çarparak, Boğazın derinliklerine gömülmüştür. 18 Mart 1915 Tarihlerinde.

  Mustafa Kemal, Anafartalar, Arıburnu, Conkbayırı ve Kilitbahir’de düşmanı yenerek önemli başarılar elde etmiştir Ben size taarruzu değil ölmeyi emrediyorum sözünü Türk askerine söyleyerek, savaşın ne pahasına olursa olsun kaybedilmemesi gerektiğine işaret etmiştir.
   


Similar Threads: Çanakkale Zaferi
Forum Başlık Tarih
Ansiklopedik Bilgi Çanakkale zaferi ile ilgili yazı 21 Aralık 2010
Ansiklopedik Bilgi Çanakkale savaşı şehitleri illere göre 5 Mart 2014
Ansiklopedik Bilgi Çanakkale savaşı ile ilgili anılar 4 Mart 2014
Ansiklopedik Bilgi Çanakkale savaşı kahramanlık ile ilgili hikayeler 4 Mart 2014
Ansiklopedik Bilgi Çanakkale savaşı ile ilgili kısa tiyatro oyunları 4 Mart 2014