çanakkale zaferi ile ilgili kısa yazılar

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Belinay tarafından 4 Kasım 2012 tarihinde açılan konu


 1. çanakkale zaferi ile ilgili kısa yazılar yarına lazım

  Cevap: çanakkale zaferi ile ilgili kısa yazılar

  Yıl 1915. İngiltere'nin başını çektiği İtilaf kuvvetleri, Çanakkale Boğazını geçerek İstanbulu işgal etmek, Rusyaya Yardım sağlamak ve savaşı kısa yoldan bitirmek amacıyla harekete geçerler. 18 Mart 1915teki deniz Harekâtında hüsrana uğrayan İtilaf Devletleri bu kez 25 Nisan günü Gelibolu Yarımadasına asker çıkarırlar ve böylece Çanakkale Savaşlarının sekiz buçuk ay sürecek kara muharebeleri başlamış olur. Savaşlar, hem denizde hem de karada devam eder. Bu arada Nusret Mayın Gemisinin gece döktüğü 26 mayın, İtilaf donanmasının bir bölümünün sonu olmuştur.

  Çanakkale Savaşlarının en kahramanca sayfalarını süngü savaşı ve cepheden hücum oluşturur. Gerek ordumuzun 19 Mayıs 1915 tarihinde Anzak Cephesini yarmak için başlattığı gece saldırısı gerekse Avusturyalıların. Boyun mevkiini ele geçirmek için 7 Ağustos 1915 tarihinde yaptıkları karşı saldırı, savaşların en fazla can kaybına sebep olan olaylardır. Tarihin belki de en kanlı, en dramatik ve Türk kahramanlık destanlarıyla dolu bu savaşları, İngiliz, Avusturyalı, Yeni Zelandalı ve Fransız Birliklerin amaçlarına ulaşamayıp geri çekilmeleriyle son bulur.

  Çanakkale Savaşlarının Önemi

  Bu savaşlar hem Türklerin gücünü ve kahramanlığı dünyaya bir kez daha gösterirken Mustafa Kemalin de Askeri başarısıyla ve iyi bir önder olarak ön plana çıkmasına olanak sağlamıştır.