çanakkale zaferi ile ilgili bilgi

'Tarih Bölümü' forumunda Sitem tarafından 3 Şubat 2012 tarihinde açılan konu


 1. çanakkale zaferi hakkında bilgi
  çanakkale zaferi ile ilgili kısa bilgiler

  Osmanlı Devletinin I. Dünya Savaşında en başarılı olduğu cephe Çanakkale Cephesidir. Dünya tarihinin en kanlı savaşları bu cephede yaşanmıştır.

  İngiltere ve Fransa, müttefikleri Rusyayla birleşerek savaşın seyrini lehlerine çevirmek istiyordu. Rus ekonomisi savaşın yükünü kaldıramaz hale gelmişti. İtilaf Devletleri Osmanlı Devletini saf dışı bırakmak, Rus Ordusu na gerekli askeri yardımı ve malzemeyi en hızlı bir şekilde ulaştırmak, Kafkasya Cephesinde bunalan Rusyayı rahatlatmak ve Türk Ordusunun geri çekilmesini sağlamak için Çanakkale Boğazına harekat düzenlediler.

  İngiliz ve Fransız savaş gemilerinin Çanakkale Boğazından geçişlerine 18 Mart 1915′te başarıyla karşı konuldu.

  İtilaf Devletleri donanması ağır kayıplar verince, Gelibolu Yarımadasına asker çıkarıp kara muhaberelerini başlattılar.

  25 Nisan 1915′te Arıburnuna çıkan düşman kuvvetlerini, Mustafa Kemalin komuta ettiği birlik Conkbayırında durdurdu. Bu başarı üzerine, Mustafa Kemal albaylığa yükseltildi.

  General Harrington komutasındaki İngiliz birlikleri 6-7 Ağustos 1915′te tekrar taarruz etti. Anafartalar Grubu Komutanı Mustafa Kemal, 9-10 Ağustos 1915′te 1. Anafartalar Zaferini kazandı. Bu zaferi, 17 Ağustosta Kireçtepe, 21 Ağustosta 2. Anafartalar zaferleri takip etti. Çanakkale Savaşına katılan Türk Ordusundan, çoğu öğrenim çağında 253.000 subay, er ve erbaş şehit oldu. Çanakkalenin geçilemeyeceğini anlayan İngiliz ve Fransızlar da, arkalarında Türkler kadar kayıp bıraktılar. 19/20 Aralık 1915′te Anafartalar ve Arıburnundan, 8-9 Ocak 1916′da Seddülbahirden kesin olarak çekildiler.