Çanakkale Türküsünün Anlamı

'Masallar ve Hikayeler' forumunda EyLüL tarafından 27 Şubat 2012 tarihinde açılan konu


 1. Çanakkale Türküsünün Açıklaması
  Çanakkale Türküsünün Anlamı Nedir

  Bu türkü Türk insanının hafızasında derin izler bırakmış bir olayın, yani büyük bir savaşın atmosferinde meydana gelmiştir. Dolayısıyla bu türkünün bir doğuş zamanı vardı8r. Ancak Çanakkale türküsünün doğuş zamanına ilişkin bilgiler şu soruları sormamıza neden olmaktadır.

  Çanakkale türküsü ne zaman doğmuştur? Yani bu türkü Çanakkale savaşları başlamadan önce mi yoksa harp sırasında mı yakılmıştır? Aslında bize bu soruları sorduran elimizdeki bir mektuptur.

  Sevgili Anneciğim,

  Canımıza tak diyen iki yıllık gurbet hayatından artık kurtuluyoruz. Sana ve aileme kavuşacağım için seviniyorum.

  Mektebimizi alıyorlar., hastane olacakmış, bizi de İstanbuldaki mekteplere dağıtacaklarmış. Hocalarımızın çoğu da askerlik hizmetine gidiyorlar, büyük sınıflar da gönüllü yazılacaklarmış. Bugün Türkçe hocamız sınıfa geldi, ama çok kalmadı, bize veda etti. Bize; “Zamanı gelince cephede yapılacak vatan hizmetinin mektepte yapılan hizmetten kutsi olduğunu söyledi.

  Birkaç günden beri Çanakkale sokaklarından askerler geçiyor. “Çanakkale içinde Aynalıçarşı, Anne ben gidiyorum düşmana karşı şarkısını söylüyorlar. At üstünde zabitler, top arabaları, mekkare ve deve kervanları sokağımızı doldurdu. Harp olacakmış. İngiliz ve Fransız harp filoları boğazın dışında dolaşıyormuş. Buraları bombardıman edeceklermiş. Bu bombardımanı görmek isterdim, ama yakında Çanakkaleden ayrılacağız. Ama size kavuşacağım ben.

  Beybabamın, sizin ellerinizi öper kardeşlerime selam ederim.

  Oğlunuz Seyfullah

  Mektuptan öğrendiğimize göre henüz Çanakkale savaşı başlamadan önce Çanakkalede harbe hazırlanan askerler tarafından Çanakkale Türküsü söylenmektedir. Bu da bize türkünün doğuş zamanını harp öncesine götürmemiz gerektiğini haber vermektedir. Türk müzik tarihi ve halk türküleri üzerine önemli çalışmaları bulunan Mahmut Ragıp Kösemibal!in görüşleri de bu belgeyi destekler mahiyettedir.

  Çanakkalede öldürülen bir delikanlının ağzından yakılmış bir ağıt olduğunu hatta Bay Vahit Lütfinin bu türkünün 1. Dünya Savaşından çok önce söylendiğini kendisine anlattığını bildirir.

  Alıntıdır
   


Similar Threads: Çanakkale Türküsünün
Forum Başlık Tarih
Masallar ve Hikayeler Çanakkale Türküsünün Sözleri Tümü 25 Mayıs 2013
Masallar ve Hikayeler Çanakkale Türküsünün Bütün Kıtaları 8 Mart 2013
Masallar ve Hikayeler Çanakkale Türküsünün Ana Duygusu 5 Mart 2013
Masallar ve Hikayeler Çanakkale Türküsünün Çok Kısa Hikayesi 1 Mart 2013
Masallar ve Hikayeler Çanakkale Türküsünün Bütün Sözleri 27 Şubat 2013