Çanakkale Türküsü Efsanesi

'Masallar ve Hikayeler' forumunda Merve tarafından 27 Şubat 2012 tarihinde açılan konu


 1. Çanakkale Türküsü Efsanesi
  Çanakkale Türküsünün Efsanesi


  Çanakkale, I. Dünya Savaşında İtilaf Devletleri ile Osmanlı Devletinin savaştığı cephelerden sadece bir tanesiydi. Ancak Çanakkale Savaşının taşıdığı önem bunun çok ötesindedir.
  Çanakkale Savaşı, tarihi bir dönüm noktası, Dünya tarihini etkileyen önemli gelişmelerden birisidir. Bütün olumsuz şartlara rağmen burada kazanılan zafer, bir savunma savaşının kapsamını aşan, sadece savunulan bölge ve ülke itibariyle değil, dünya dengelerini sarsan ve değiştiren bir çerçeveye ulaşmıştır.

  Çanakkale zaferi, bundan tam 88 yıl önce 18 Mart 1915′te, Gelibolu Yarımadası üzerinde kazanıldı. İngiltere ve Fransa, Gelibolu Yarımadasını ele geçirerek Çanakkale Boğazını açmak ve devamında da İstanbulu işgal etmek niyeti ile bu harekâta başladılar. Böylece Türklerin Avrupa ile olan bağlantılarını da tamamen kesmiş olacaklardı.

  Dönemin İngiliz Deniz Bakanı Winston Churchill Çanakkale Harekâtının kendileri açısından çok farklı anlam taşıdığını ifade etmektedir. Ona göre Çanakkale Harekâtı ile dünya tarihi değiştirilecek, Türk imparatorluğu ikiye bölünecek, başkenti felce uğratılacak, düşmanlarına karşı Balkan devletleri birleştirilecek, Sırbistan kurtarılacak, Rusyaya savaşta yardım edilecek ve savaşın süresi kısaltılarak sonsuz insan hayatı kurtarılacaktı.

  Bu beklentilerle 1915 Şubatından itibaren harekâta başlayan İtilaf Kuvvetlerinin donanması, 18 Mart 1915′te denizden gerçekleştirdiği büyük saldırıda başarısız olup geri çekildi. Daha sonra kara harekâtı ile Boğaz kıyısındaki mevzileri düşürüp İstanbula ulaşmak istediler ve yine başarısız oldular. Nihayet 1915 yılı sonunda tamamen çekilmek zorunda kaldılar.
  Gelibolu Yarımadasının bilindiği üzere Türk tarihinde ayrıcalıklı bir yeri vardır. Türklerin Avrupaya geçiş yaptığı ilk bölgedir. Avrupa kıtasında sahip olunan ilk topraktır. Avrupaya atılan ilk adımdır.

  Bu zaferin belkide bizim için en önemli yanı, Milli Mücadele ruhunun ilk meşalelerinin burada yakılmış ve Türkiye Cumhuriyetinin ilk temel taşlarını atan Türk Milletine Mustafa Kemal Atatürkü kazandırmış olmasıdır.

  Çanakkalede kazanılan bu Türk zaferi ile; Baltıkta ve Avrupadan Almanlar tarafından ablukaya alınan Rus Çarlığı, Boğazlar ve Karadenizden de Türkler tarafından kuşatılınca yıkılmıştır.

  Çanakkale zaferi, emperyalist güçlerin mağlup edilebileceğinin işaretini daha o zaman vermişti. Çanakkale Destanı, Milli Kurtuluş savaşımızın verildiği 1919-1922 yılları arasında Türk Milletine yol göstermiş, büyük moral kaynağı olmuştur.

  Bunun yanı sıra Çanakkale zaferi, hastalanmış, hatta ölmüş gözü ile bakılan Türk Milletine şan, şeref ve güven kazandırmış, özbenliğini yeniden kazanmasına yardımcı olmuştur. Ayrıca, Türk Milletinin askerlik kabiliyetini, fedakârlık ruhunu, vatan ve millet sevgisini, manevi gücünü bir defa daha dünyaya göstermiştir.

  Bu türkü de Çanakkale savaşlarında şehit olan askerlerimiz için yakılmıştır.  alıntı