Çanakkale Şehitlerini Anma Günü ile ilgili

'Güzel Sözler' forumunda Yasemin tarafından 13 Şub 2013 tarihinde açılan konu

 1. Çanakkale Şehitlerini Anma Günü

  Çanakkale Savaşı sadece yurdumuzu değil tüm dünyayı etkileyen, geniş yankı bulmuş bir savaştır. Düşman devletlerin amacı, Çanakkale Boğazını geçerek İstanbul'a girmek istiyor ve ele geçirmek istiyordu.

  1914 yılında başlayan Birinci Dünya Savaşı ile düşman devletler, bu amaçlarını gerçeğe dönüştürmek için harekete geçmeye başladılar. 3 Kasım 1914 günü, İngilizler ve Fransızlar Çanakkale Boğazı nı çevreleyerek buradaki cephelerimize saldırmaya başladılar. Çok sayıda şehit ve erlerimiz şehit oldular. Düşman birlikleri, boğazı deniz altlarıyla geçmeye çalıştılar. Fransız deniz altısı boğazı geçemeden birliklerimiz tarafından patlatıldı. İngiliz birlikleri de ardından yine ateş açmaya başladı ve bu sefer gemimizi batırdılar.

  Boğaza iyice yaklaşan düşman gemileri, birliklerimiz tarafından ateş yağmuruna tutuldular bunun karşısında bir hayli güç duruma düştüler. İngiliz kuvvetleri bunun üzerine daha da hırslanarak 18 Mart 1915 günü İstanbul'a gireceklerini savaşı kazanacaklarını Londra'ya bildirdi. Bunun üzerine Türk Birlikleri 17 Mart gecesi boğaz'a mayın döşedi. 18 Mart günü Fransız ve İngilizler çok sayıda askerleriyle Çanakkale Boğaz'ına geldiler. Karşılıklı olarak ateşler açıldı. İngilizler gemilerini daha ileri sürerek ilerleyeceklerini düşünürken, gemi birliklerimizin döşediği mayına çarparak kontrollerini kaybettiler.

  Düşman kuvvetleri denize ayın temizleyicilerini sokup mayınlardan kurtulmak istedilerse de Türk Birlikleri mayınları hedef alarak patlatmaya başladılar. Ateş yağmuruna tutulan düşmanlar, panik yaparak kaçmaya başladılar. Düşman kuvvetleri, Çanakkale Boğaz'ını geçemeyeceklerini anlayarak kara yoluyla saldırmayı denemek istediler. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, düşmanın kara yoluyla nereden geleceklerini tahmin edip o yerlere askerler yerleştirdi. Ve düşman tam olarak ta Atatürk'ün belirlediği yerlerden ateş açmaya başladı. Düşmanı büyük bir başarı ile bozguna uğratan Türk askerleri, Çanakkale'nin geçilemeyeceğini bir kez daha tüm dünyaya böyle duyurmuştu.

  Çanakkale Savaşları nda 250 binin üstünde askerimiz şehit olmuştur. Çanakkale şehitleri ni anma tarihi 18 Mart gününde yapılır. Bugün, başka devletlerin himayesinde yaşamıyor tam bağımsız bir devlet olarak varlığımızı sürdürüyorsak bunda şehitlerimizin canını ortaya koyarak savaşmaları büyük rol oynar.

  Şehitlerimizi anmak ve onları yüceltmek adına 21 Ağustos 1960 yılında Çanakkale'de anıt yapılmıştır. Anıt'ın altında Savaş Eserleri Müzesi, Mehmetçik Anıtı ve Türk Şehitliği bulunmaktadır. Morto Limanı ile Çanakkale Boğazının girişi arasındadır. Bu anıtın yapılmasını sağlayan kişi Atatürk'ün silah arkadaşı ve ilk askeri pilotu Emin Nihat Sözeri'dir. Anıtın yapılması için gerekli olan paranın toplanması için yıllarca mücadele etmiş ve sonunda şehitlerimizin anısına bu abide armağan edilmiştir.

  [​IMG]