Çanakkale Savaşının Ülkemiz Açısından Önemi Nedir?

'Tarih Bölümü' forumunda Yasemin tarafından 10 Mart 2013 tarihinde açılan konu


 1. Çanakkale Savaşının Ülkemiz Açısından Önemi Nedir  Ordumuzun I. Dünya Savaşında zafer kazandığı tek cephe Çanakkale Cephesi olmuştur. Bu cephe İtilaf Devletlerinin saldırısı sonucu açılmış bir cephedir.

  Çanakkale Cephesinin deniz harekatı (Boğazın zorlanması), kuşkusuz sıradan bir askeri harekat, ya da muharebe olayı değildir. Boğazlar, konumu ve tarihi önemi itibariyle, İstanbul Karadeniz kapısı, Çanakkale de Ege Denizi kapısı olarak, geçmişte taşıdıkları ve çağımızda taşımakta oldukları stratejik önem ve değer açısından daima birlikte mütalaa edilmiş ve edilmektedir.

  Bu savaşta İngilizlerin dünyaca meşhur deniz donanmaları, Nusret mayın gemisinin döşediği mayınlar ve Türk topçusunun isabetli atışları neticesinde Boğazın derin sularına gömülmüş, adeta savaşın kaderi değişmiştir.

  Çanakkale bir destandır. Öyle bir destan ki, Çanakkale denen büyük manayı, yedisinden yetmişine kadar, her Türk ezbere bilir. Bu destanı, okumayan, dinlemeyen ve türküsünü söylemeyen Türk yok gibidir.

  [​IMG]

  Denizi örtecek kadar kalabalık düşman gemilerinin Çanakkaleyi zorlayıp, nihayet birer demir yığını halinde sulara gömüldüğü ve düşmanların Çanakkale geçilmez! diyerek, burayı terk ettiği “18 Mart en güçlü orduların teknik, silah ve donanma üstünlüğüne karşı, azmin inancın ve eşsiz vatanseverliğin en büyük zaferidir.

  Türk ordularını, son bozgunların etkisiyle önemsemeyen düşman orduları, Türk Milletinin özünde taşıdığı cevheri bilmiyorlardı. Rus çarlığına, her çeşit yardımı kolayca yapabileceklerini ve boğazları denetim altında tutabileceklerini umuyorlardı. Bu nedenle istihkamlarımızı günlerce topa tuttular. Kahraman Mehmetçiğin isabetli top atışları ve döşenen mayınlarla düşmanın en güçlü gemileri boğazın sularına gömüldü. Deniz savaşlarında ağır bir yenilgiye uğrayan İngiliz ve Fransız orduları, sömürgelerden de topladıkları binlerce askerle Gelibolu yarımadasına çıktılar ve Çanakkale Boğazını, kara ordusuyla açma hevesine kapıldılar. Conkbayırı ve Anafartalarda savaşın kanlı çarpışmaları oldu. Kahraman ordumuz, süngüsü ve yiğitliği ile görülmemiş bir savunma örneği verdi. Anafartalar yöresini savunan 19. Tümen Komutanı Mustafa Kemal, yeniden çıkarma yaparak ansızın saldıran İngilizleri, büyük kahramanlıklar göstererek durdurdu. Bu savaşta, Onun kahramanlığını, dost, düşman herkes öğrendi. Emrindeki er ve subaylara: “Size taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum! diyen Mustafa Kemalin bu zaferde rolü çok büyüktür. Onu, Türk Milletinin ruhunda, inancında ölmezliğe ulaştıracak, büyük kahramanlıkların, büyük başarıların, en büyük belirtisi bu zaferdir.
   


Similar Threads: Çanakkale Savaşının
Forum Başlık Tarih
Tarih Bölümü Çanakkale savaşının başlama sebepleri 14 Mart 2014
Tarih Bölümü Çanakkale savaşının cepheleri nelerdir kısaca 14 Mart 2014
Tarih Bölümü Çanakkale savaşının yurdumuz açısından önemi 7 Mart 2014
Tarih Bölümü Çanakkale savaşının dini boyutu 5 Mart 2014
Tarih Bölümü Çanakkale savaşının görselleri ve fotoğrafları 7 Mart 2014