Çanakkale Savaşının Sebepleri

'Tarih Bölümü' forumunda Yasemin tarafından 24 Şubat 2014 tarihinde açılan konu


 1. Çanakkale savaşının sebepleri kısaca
  İtilaf kuvvetleri, Çanakkale boğazını zorlayarak İstanbul‘u işgal etmek, Rusya’ya yardım sağlamak ve savaşı kısa yoldan bitirmek amacıyla harekete geçerler.18 Mart 1915’teki deniz harekâtında hüsrana uğrayan İtilaf Devletleri 25 Nisan günü Gelibolu Yarımadası’na asker çıkarırlar ve sekiz buçuk ay sürecek kara muharebeleri başlamış olur.

  15 Şubat: Kraliyet donanması Kumkale’den saldırıya geçti. 18 Mart: Müttefik devletler, mayınlara çarpmak suretiyle altı gemisini kaybetti.25 Nisan: Anzak askerleri hücuma geçti. 6 Ağustos: Müttefik devletler yeniden saldırıya geçti.

  Müttefik devletler Çanakkale Boğazını geçeceklerine ve hedeflerine ulaşabileceklerine inanıyorlardı.
  Tarihin belki de en kanlı, en dramatik ve Türklerin kahramanlık destanlarıyla dolu bu savaşlar, İngiliz,

  Avusturalyalı, Yeni Zelandalı ve Fransız birliklerinin amaçlarına ulaşamayıp geri çekilmeleriyle son bulur. 19 Mayıs 1915 tarihinde Anzak Cephesini yarmak için başlattığımız cephe saldırısı ve Avustralyalıların, Boyun mevkiini ele geçirmek için 7 Ağustos 1915 tarihinde yaptıkları karşı saldırı savaşların en ölümcül olaylarıdır.

  Tarihin en büyük savunma savaşlarından biri Gelibolu Yarımadası’nda yapıldı. Genç, Tümen komutanı Mustafa Kemal‘in azmi düşmana ilerleme imkânı vermedi. 25 Nisan 1915ten itibaren yan düşman saldırılarına karşı 19.Tümen Komutanı Mustafa Kemal önce Arıburnu sonra Conkbayırı, Kireçtepe ve Anafartalar’da düşmanı yenilgiye uğratmıştır.