Çanakkale savaşının kara harekatı özet

'Tarih Bölümü' forumunda Yasemin tarafından 22 Şub 2014 tarihinde açılan konu

 1. Çanakkale savaşının kara harekatı  Çanakkale Savaşının Nedeni

  1-) 1911-1912 yıllarında Osmanlı Devleti son Afrika toprakları olan Trablusgarp ve Bingazi yi İtalyaya bırakmış, 1912-1913 Balkan hezimeti ise, 500 yıldır Türk olan Rumeli deki son Türk hakimiyetini yok etmişti. Bu yüzden Osmanlı Devleti kaybettiği toprakları geri almak istemesi

  2-) İngiliz ve Fransızların İstanbulu ele geçirmek istemesi ve İstanbula giden yol ise Çanakkale Boğazından geçer. Bulgar ordularının İstanbul kapılarını zorlaması, İstanbul ve boğazların güvenliğinin tehlikeye girmesi..

  3-) Ekonomisi kötüye giden Rusyaya gerekli yardımı götürmek. Ve Anadoludaki petrol yataklarını ele geçirmek.

  4-) Balkan Savaşları nda yara almış Osmanlı devletine ikinci hamleyi vurarak tamamen çökertmek. Bu sayede de Avrupaya açılabilme emellerini gerçekleştirmek.

  5-) iki Alman gemisinin Akdenizde İngiliz ve Fransız donanmasından kaçarak Türk bayrağı altında Rus limanlarını bombalaması.

  6-) Osmanlı Devletinin bu sebeplerden dolayı savaşa girmek zorunda kalması ve müttefiği olduğu Almanyanın savaşı kazanacaklarına inanması
  Çanakkale savaşı kara harekatı hakkında bilgi

  Çanakkale Savaşları’nda Deniz Harekâtı’nın başarısızlığı umutları Kara Harekâtı’na çevirmişti.Daha 1 Mart’ta Yunanistan hiçbir şart altında Yunan askerinin İstanbul’a girmesine izin vermeyeceğini bildirerek bu tasarıyı önledi.

  Londra’da ise ama seçkin bir birlik olan ve İngiltere’de bulunan 29’ncu Tümen’e hiçbir görev verilmemişti.

  Nihayet Mart’ta Kitchener Çanakkalecilerin tarafına kayarak 29’ncu Tümenin Ege’ye sevk edileceğini Mareşal sözünü geri alarak 18 Şubat’ta bu birliğin yerine o sırada Mısır’da bulunan Avustralya ve Yeni Zelanda Tümenlerinin gideceğini bildirmek zorunda kaldı.

  Askeri durumu tetkik için Çanakkale’ye gönderilen General Sir William Birdwood kuvvetli bir ordunun karadan donanmayı desteklemesi gerektiğini bildiriyordu. Bu rapor Kitchener’in bütün tereddütlerini giderdi. 10 Martda 29’ncu Tümenin Ege’ye gönderileceğini açıkladı. Ayrıca bir Tümen de kendilerinin göndermeleri için Fransızları ikna edeceğini ilave ediyordu.

  Böylece Mısır’daki Anzac Tümenleri ile birlikte 70 bin kişilik bir kolordu bu işe ayrılmış oluyordu.Birdwood’un raporuna rağmen bu suretle Kara ve Deniz Kuvvetlerinin müşterek harekata başlamasının en iyisi olacağını hiç kimse aklına getiremiyordu.O sıralarda Londra’ya hakim olan bu kargaşalık ve belirsizliği Kitchener’in Güney Afrika savaşlarından eski bir arkadaşı General Sir Ian Hamilton’du.Donanma asıl saldırısını yapana kadar başarıya ulaşırsa yarımadaya zayıf bir kuvvet bırakıp doğrudan doğruya İstanbul üzerine yürüyecekti. Oradan İstanbul Boğazına çıkarılmış bir Rus Birliği ile birleşmesi umuluyordu.
   
  Son düzenleme: 25 Şub 2014