Çanakkale Savaşının Gelişim Süreci

'Tarih Bölümü' forumunda Aysell tarafından 17 Mart 2012 tarihinde açılan konu


  1. Osmanlı Devleti'nin 1. Dünya Savaşı'nda başarılı olduğu tek cephe olan Çanakkale Cephesi'nde savaşın gelişimi şöyledir:

    1915 yılında İngiliz ve Fransız donanmaları Çanakkale Boğazını bombalamasıyla Çanakkale Savaşı başladı. İtilaf Devletleri karaya asker çıkarabilmek için Kumkale ve Seddülbahiri bombaladılar. Nusret mayın dökücü gemisi Yüzbaşı Tophaneli Hakkı Bey ve Yüzbaşı Hafız Nazmi Bey komutasında düşman gemilerinin projektörlerine aldırmadan Anadolu yakasındaki Akyarlara mayınlarını bıraktı. Nusret gemisinin döşediği mayınlar İngiliz ve Fransız donanmasına büyük kayıplar verdirdi. Çanakkale Harekatının gidişatını değiştirdiği için Nusret Gemisine “Dünyanın en ünlü mayın gemisi ünvanı verildi. Boğazlardan karaya geçişin mümkün olmadığını anlayan İtilaf Devletleri karaya asker çıkarmanın başka bi yolunu düşünüp Geliboluya yönlendiler.

    Mustafa Kemal Arıburnunda askerlere şöyle seslendi: Size ben taarruzu emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman zarfında yerimize başka kuvvetler ve kumandanlar geçecektir.

    Mustafa Kemalin bu emrinden sonra, 25 Nisan 1915 tarihinde Arıburnuna çıkan düşman kuvvetleri, Mustafa Kemal önderliğinde ki birlik ile karşılaştı. Düşman kuvvetleri Conkbayırında durduruldu.İtilaf Devletleri Gelibolu Yarımadasında saldırılarında da başarısız oldular ve Gelibolu yarımadasını boşaltmak zorunda kaldılar.