Çanakkale savaşının edebiyata yansıması

'Tarih Bölümü' forumunda Yasemin tarafından 20 Şubat 2014 tarihinde açılan konu


 1. Çanakkale savaşının edebiyata yansıması hakkında bilgiler?  Millî Mücadele yıllarında Kurtuluş Savaşı’nı destekleyen vatansever kalemler dergi ve gazetelerde Anadolu hareketinin sesini ve sözünü duyuran yazıları ile Türk milletine güç ve ilham verdiler.

  Mustafa Kemal daha Kurtuluş Savaşı’nın hazırlık aşamasında millî bir basının oluşmasına büyük önem vermiştir. Ona göre: Söz, bir gazeteye veya bir kitaba geçerse düşünce saptanmış olur, bütün dünyada okunur ve böylelikle gelecek kuşaklara aktarılır.

  Saptanan ve hızlı bir biçimde yayılan düşünceler, bütün insanlığın ilerlemesine ve tarihe büyük hizmetler verirdi. Dönemin şair ve yazarları Türk milletinin bağımsızlık ve vatan sevgisi uğruna sergiledikleri büyük fedakârlıkları anlatan yazılarla gerçekten de tarihe kayıtlar düştüler.

  Onlar ayrıca yazdıkları eserlerle cumhuriyet kuşağına halkını sevme ve Millî Mücadele’ye bağlanma yolunda rehberlik etmişlerdir.

  Bu yazarlar içinde Halide Edip Adıvar, Falih Rıfkı Atay ve Yakup Kadri Karaosmanoğlu özel bir yere sahiptir. Halide Edip, Kurtuluş Savaşı üzerine yazılan romanların ilki ve hâlâ en değerlilerinden biri olan Ateşten Gömlek adlı eserini 1922’de kaleme almıştır.

  Eserinde; Izmir’in işgali sırasında eşini ve çocuğunu kaybeden Ayşe’nin önce İstanbul’a gelişini, ardından da Anadolu’ya geçerek Kuvva-yı Milliye’ye katılışını anlatmaktadır. Bir yanda Yunan işgali ve mezalimi diğer yanda Bolu, Düzce ve Adapazarı ayaklanmaları tarihî gerçeklerle okuyucuya aktarılmıştır. Ayrıca Halide Edip Kurtuluş Savaşı yıllarında onbaşı, çavuş, başçavuş, rütbelerinde ordu hizmetinde çalıştığı dönemde yaşadıklarını Türk’ün Ateşle Imtihanı adlı anı kitabında anlatmıştır.
   


Similar Threads: Çanakkale savaşının
Forum Başlık Tarih
Tarih Bölümü Çanakkale savaşının başlama sebepleri 14 Mart 2014
Tarih Bölümü Çanakkale savaşının cepheleri nelerdir kısaca 14 Mart 2014
Tarih Bölümü Çanakkale savaşının yurdumuz açısından önemi 7 Mart 2014
Tarih Bölümü Çanakkale savaşının dini boyutu 5 Mart 2014
Tarih Bölümü Çanakkale savaşının görselleri ve fotoğrafları 7 Mart 2014