Çanakkale savaşının cepheleri nelerdir kısaca

'Tarih Bölümü' forumunda Yasemin tarafından 14 Mar 2014 tarihinde açılan konu

 1. Çanakkale savaşının cepheleri nelerdir

  Çanakkale Cephesi I. Dünya Savaşı’nda İtilaf Devletleri’nin saldırısı sonucu açılmış bir cephedir. Dünya tarihinin en kanlı savaşlarının yapıldığı Çanakkale Cephesi’nde Türk ordusu olağanüstü bir başarı göstererek onbinlerce şehit vermesine karşın düşmana geçit vermemiştir.

  Çanakkale cepheleri kısa bilgi

  1-Deniz Muharebeleri
  2-Kara savaşları
  3-Seddülbahir Cephesi
  4-Arıburnu Cephesi
  5-Anafartalar Cephesi
  6-Tahliye

  Savaşında Savaşılan Cepheler neler?

  Çanakkale Savaşında Arıburnu Cephesi ve Anafartalar Cephesi olmak üzere iki cephede savaş açılmıştır.Çanakkale Savaşı’nın bir cephesi olan Arıburnu Cephesi, 25 Nisan 1915 tarihindeki Arı Burnu Çıkarmasıyla başlayan ve 6 Ağustos 1915 tarihine kadarki çatışmaları kapsayan cephedir. Bu tarihte Müttefik kuvvetlerce üçüncü bir cephe olarak açılan Anafartalar Cephesi ile birleşmiştir.

  Arıburnu Çıkarması, 25 Nisan 1915 günü Gelibolu Yarımadası’nın Ege Denizi sahillerinde, Anzak Koyu olarak bilinecek olan kumsal ve civarına Anzak Kolordusu tarafından yapılan çıkarmadır.Çanakkale Savaşı’nın üçüncü cephesi olan Anafartalar Cephesi, 6 Ağustos 1915 tarihindeki Suvla Koyu civarında Müttefik kuvvetlerle yapılan çıkarma harekâtıyla başlamış ve hemen ertesinde Arıburnu Cephesi kuvvetleriyle birleşmiştir.

  canakkale-.