Çanakkale Savaşının Bilinmeyenleri

'Tarih Bölümü' forumunda Aysell tarafından 16 Mar 2012 tarihinde açılan konu

 1. Çanakkale Savaşı ile ilgili bilinmeyenler
  Çanakkale Savaşı hakkında bilinmeyenler


  Çanakkale Savaşı'yla ilgili bunları biliyor muydunuz?

  Dünya harp tarihinde ilk defa denizaltı engel ağı kullanıldı. Yanıltıcı telsiz görüşmelerini ilk kez Mehmetçik uyguladı.

  NARA GEÇİDİ

  Deniz Kıdemli Kurmay Albay Murad Hatip, Çanakkale Savaşları sırasında, 13 Aralık 1914te, Boğazın korunmasında Sarısığlar bölgesinde demirleyerek sabit batarya görevi alan Mesudiye zırhlısının, düşman denizaltı saldırısı sonucu batırılmasıyla, denizaltı tehlikesinin kendini gösterdiğini belirtti. Hatip, O andan itibaren çeşitli karşı tedbirler alındı. Bu tedbirlerin içinde en etkilisi ise Boğazın Nara geçidinde kurulan Denizaltı engel ağı oldu. Dünya harp tarihinde, mania ağı ilk kez Çanakkalede uygulanmıştır dedi.

  ŞİFRE ÇÖZDÜLER

  Kahraman Mehmetçik, düşman donanmasının boğazı geçmek için düzenlediği çeşitli manevralara ise yanıltıcı telsiz görüşmeleriyle taktik uyguladı diyen Hatip, Gelibolu yarımadasında Kilitbahir Köyü, Goncasuyu bölgesindeki Telsiz Muhabere İstasyonunun düşman kuvvetlerinin telsiz haberleşmelerini iyi izleyip, şifrelerini çözdüğünü anlattı. Hatip, Planlanan harekatlara yönelik bu istasyondan yaptıkları telsiz görüşmeleriyle yanıltıcı bir muhabere uygulamaları, dünya savaş tarihinde ilk olarak kullanılan taktikler arasında yer buldu diye konuştu.

  NUSRAT PLANI

  Deniz Kıdemli Kurmay Albay Murad Hatip ile Harekat ve Muhabere Şube Müdürü Kurmay Binbaşı Murat Yılmazarslan, Nusrat mayın gemisinin mayın dökme planının İngiltere Osmanlı ile dostken, İngiliz Bahriye Heyetine mensup Halifaks adlı bir subay tarafından yıllar önce hazırlandığını anlattı. Konferans konuşmacısı subaylar, Gerektiği taktirde Çanakkale Boğazının ne şekilde mayın dökülerek kapatılacağını tespit eden planları ne gariptir ki İngiliz Bahriye heyetine mensup Halifaks adlı bir subay hazırlamıştı. Mayın hatlarının tesisinde Halifaksın hazırladığı mayın planlarından istifade edildi. Ancak bu planlar üzerinde, gereken değişiklikler yapılarak sürpriz etkisi sağlandı dedi.

  Denizaltı ağlarını bu çıpalar tutuyordu

  Denizaltı ağı olarak bilinen Agmania ağı sistemi, dünya savaş tarihinde ilk kez Çanakkale savaşlarında kullanıldı. Bu ağlar, dev çıpalarla deniz dibine tutturuluyordu.

  Goliathı batırdı

  Çanakkale Savaşı sırasında kullanılan Muavenet-i Milliye Gemisinin torpido kovanı. 13 mayıs 1915 gecesi Morto Koyunda İngiliz Goliath zırhlısı, bu kovandan atılan üç torpido ile batırıldı.

  149 komutandan 78inin fotoğrafı bile yok

  GELİBOLU Yarımadası Tarihi Milli Parkında Uzun Devreli Gelişme Planı kapsamında Çanakkale Savaşlarında görev alan 149 komutandan 71inin rölyefleri yapılarak, Eceabat İlçesi Kilye Koyundaki Ana Tanıtım Merkezinin duvarına yerleştirildi. Araştırmalar sonucunda 1inci Dünya Savaşında Çanakkalede görev yapan 149 Türk komutandan ancak 71inin fotoğrafına ulaşabildiklerini söyleyen heykeltraş Umut Devrim Can, Genelkurmay Başkanlığı Askeri Savaş Tarih Etüt ve Araştırma Merkezinde araştırma yaptık. Savaşlarda 149 komutan görev yapmış. Ancak biz fotoğrafını elde edebildiğimiz 71 komutanın rölyeflerini hazırlayabildik diye konuştu. Fotoğrafları temin edilemeyen diğer komutanlar için bırakılan boş yerlere komutanların adlarını, rütbelerini ve hangi birliklerin komutanı olduklarını gösteren tanıtım yazıları asılacağı belirtildi.

  Fransız amiral yanlış bilgi veren oğlunu astırmıştı

  ÇANAKKALE Savaşları sırasında yaşanan bir ilginç ayrıntı, düşman donanmasında görevli Fransız Filo Komutanı Amiral Guepretnin, emrinde çalışan oğlu Yüzbaşı Guepretnin yanlış istihbarat verip, bunun sonucunda babasının başkanlık ettiği mahkemece idam kararının verilmesi olarak anlatıldı. Kurmay Albay Hatip ile Kurbay Binbaşı Yılmazarslan bu olayı şöyle özetledi: Boğazda görevli Fransız Filo Komutanı Amiral Guepretnin oğlu, Yüzbaşı Guepretye onur görevi olarak Boğazdaki mayınların tespit edilmesi görevi verildi. Yüzbaşı Guepret, havadan yapılan keşif uçuşunda, Nusratın döktüğü mayınları tespit edemedi, Boğazın mayınsız olduğunu belirten temiz raporunu filolara verdi. 18 Mart günü düşman gemilerinin sonunu hazırlayan bu mayınlar, Amiralin oğlu Yüzbaşı Guepretnin de sonunu hazırladı. Yüzbaşı Guepret, babasının başkanlık ettiği Askeri mahkemeye çıkarıldı, idama mahkum olup kurşuna dizildi.

  Alıntı