Çanakkale savaşının başlama nedenleri

'Tarih Bölümü' forumunda Yasemin tarafından 25 Şubat 2014 tarihinde açılan konu


 1. Çanakkale savaşının başlama nedenleri nelerdir?
  Çanakkale Savaşı, I. Dünya Savaşı sırasında 1915-1916 yılları arasında Gelibolu Yarımadası’nda Osmanlı Devleti ile İtilaf Devletleri arasında yapılan deniz ve kara muharebeleridir.İtilaf Devletleri; Osmanlı Devleti’nin başkenti konumundaki İstanbul’u alarak boğazların kontrolünü ele geçirmek, Rusya’yla güvenli bir tarımsal ve askeri ticaret yolu açmak, Alman müttefiklerinden birini savaş dışı bırakarak İttifak Devletlerini zayıflatmak amaçları ile ilk hedef olarak Çanakkale Boğazı’na girmişlerdir.

  Ancak saldırıları başarısız olmuştur ve iki tarafın da çok ağır kayıplar vermesiyle İtilaf Devletleri geri çekilmişlerdir.Çanakkale Savaşı, I. Dünya Savaşı sırasında 1915-1916 yılları arasında Gelibolu Yarımadası'nda Osmanlı İmparatorluğu ile İtilaf Devletleri arasında yapılan deniz ve kara muharebeleridir.

  canakkale-savasi-1.

  Güçlü bir devlet olan ve dünya dengelerini altüst eden Almanya'dan rahatsız olan İngiltere ve Fransa'nın, Birinci Dünya Savaşı'nda, Osmanlı Devleti'ne ait olan Çanakkale Boğazını ele geçirerek, müttefikleri Rusya'ya yardım götürmek ve İstanbul'u işgal ederek Osmanlı Devleti'ni savaş dışı bırakmak istemeleridir. Savaş 18 Mart 1915 tarihinde başlamıştır

  Çanakkale cephesi, İngiliz ve Fransızların Osmanlı başkenti İstanbul’u ele geçirmek ve boğazlarda kontrolü sağlamak, amaçlarından dolayı açılmıştır. Böylece müttefikleri olan Rusya’ya Boğazlar yoluyla lojistik yardım sağlamayı(tarımsal,askeri ticaret), Osmanlı başkentini ele geçirerek,Osmanlı’yı Almanya’dan ayırmayı ve Almanya’yı yalnız bırakmayı ; henüz savaşa girmemiş Bulgaristan’ı da kendi yanlarına çekmeyi düşünmüşlerdir; Böylece ittifak devletlerini zayıflatmak istemişlerdir .Bu nedenlerle çanakkale cephesi açılmıştır.

  Çanakkale savaşları I. Dünya Savaşı sırasında 1915-1916 yılları arasında Gelibolu Yarımadası’nda Osmanlı Devleti ile İtilaf Devletleri arasında yapılan deniz ve kara muharebeleridir. 3 Kasım 1914 te İngiliz ve Fransız savaş gemilerinin Ertuğrul, Seddülbahir, Kumkale ve Orhaniye tabyalarını bombalamaları ile Osmanlı Devletine resmen savaş ilan edilmeden, başlamıştır. İngiltere ve Fransa’nın resmen savaş ilan etmeleri 5 Kasım 1914 te olmuştur. Böylece 1. Dünya savaşının en önemli ve en kanlı savaş cephesi açılmıştır.Savaş 8,5 ay sürmüştür.

  canakkale-savasi-.