Çanakkale Savaşında Kahraman Kadınlar

'Tarih Bölümü' forumunda EyLüL tarafından 16 Mart 2012 tarihinde açılan konu


 1. Çanakkale Savaşında Kahraman Türk Kadınları
  Çanakkale Savaşının Kahraman Kadın Savaşçıları

  Çanakkale Savaşında Kahraman Kadınlar

  Türk kadınlarının özellikle Çanakkale Savaşlarında Nezahat Onbaşı, Mücahide Hatice Hanım, Zeynep Mido Çavuş, Hemşire Erica, Wanda Zembrazuska ve romanlara konu olan Safiye Hüseyin Elbidir.

  Nezahat Onbaşı: Annesi vefat ettiği için babası Albay Hafız Halit Bey ile birlikte cepheden cepheye koşan Nezahet Onbaşının serüveni, çocukluk yıllarına dek gider.8 yaşında iken cephelerle tanışan Nezahatın rütbesini aldığı savaş, Gediz Cephesindeki bir çatışmadır. O bir asker kızıdır. Babası Halit Beyin kumandasındaki 70. Alay zor anlar yaşamaktadır. Aralarından cepheden kaçmayı düşünenler bile olur. Nezahat Onbaşı Atıyla 600 kişilik alayın önüne kesen bu değerli kahraman kadın, “Ben babamın yanında ölmeye gidiyorum, siz nereye gidiyorsunuz ? diyerek cephede kalmalarını ve savaşın kazanılmasını sağlar. Bu nedenle Nezahat Hanım Onbaşı rütbesini de alır. Nezahat Onbaşı böylelikle verdiği büyük bir cesaretle kahraman Türk kadınlarının listesinde onurla yer alır.

  Hatice Hanım: Tarihte mücahide kadınlar arasında yer alır Türkiyeyi cephe cephe dolaşan kahraman bir Türk kadınıdır. Anafartalar da 56. Fırkada mücadele eden Hatice Hanımı herkes erkek olarak tanıyordu. Çünkü tanınmamak ve savaş dışında kalmamak için erkek ismi kullanarak, Ahmet adıyla çağrılmasını istemiş ve bu isimle Anafartalar da kahraman Mehmetçiklerimizin saflarında yer alarak mücadele etmiştir. Mücahide Hatice Hanım, Anafartalardan sonra diğer muharebelere de katılmıştır. İzmirde Yunanlılara esir düşmüş, buradan Manisaya ve buradan da İstanbula geçen kadın asker Hatice Hanım, daha sonra da İnönü Muharebelerine katılır. Kurtuluş Savaşı boyunca birçok cephelerde bizzat yer alır. Hatice Hanım Kütahya Cephesinde Çay ve Dumanlı Pınar Muharebelerinde de askerlerimizle birlikte savaşmış bir Türk kadınıdır.

  Zeynep Mido Çavuş: Osmanlının verdiği savaşta sadece Türkiye sınırları içindeki kadınlar rol almadı. Bunun dışında da eski Osmanlı topraklarından gelerek savaşa katılan kadınlar da olmuştur. Kosovadan gelerek gönüllü olarak Çanakkale Savaşında bulunan Zeynep Mido Çavuş, bunlardan biridir. Ailesi Kosovada bulunan ve savaşa katılmak üzere tek başına gelen Zeynep Mido Çavuşun Şehit düştüğü ve İzmitte heykelinin olduğunu iddia ediliyor. İşte Zeynep Mido Kosovadan gelen ve Çanakkalede bizzat savaşan kahraman bir Türk kadınıdır.

  Hemşire ERİCA: Hemşire Erica Doktor Ragıp Beyin eşi olan Alman asıllı bir hemşiredir. Ericanın Çanakkale Savaşının en şiddetli anında köylü kadınlar arasında birliktelilik sağlamış orduya destek sağlamıştır Özellikle savaş arasında orduya kıyafet, yorgan, yastık, çadır, dikim orduya bizzat görev almış ve bunu başarmıştır. Sağladığı bir dikiş makinesiyle büyük hizmetler de bulunmuştur. Türk yararlılarının tedavi işlerinde hastanelerde hastanelerin baktığını gönüllü olarak kabul etmiştir.Çanakkale savaşları sırasında bizzat hastanede yaralıların başında iken düşmanın bombalarıyla şehit olmuş ve mezarı Çanakkalede Yalova Köyü mezarlığındadır.

   


Similar Threads: Çanakkale Savaşında
Forum Başlık Tarih
Tarih Bölümü Çanakkale savaşından sonra Atatürk düşman askerlerine nasıl bir tutum sergilemiştir ? 9 Kasım 2015
Tarih Bölümü Çanakkale savaşındaki kahramanlık hikayeleri özet 11 Mart 2015
Tarih Bölümü Çanakkale savaşında askerlerin yemek menüsü 18 Mart 2014
Tarih Bölümü Çanakkale savaşında alman komutan 16 Mart 2014
Tarih Bölümü Çanakkale savaşında adı geçen kahramanlar 16 Mart 2014