Çanakkale Savaşında Atatürkün Çalışmaları

'Tarih Bölümü' forumunda Belinay tarafından 19 Mart 2012 tarihinde açılan konu


 1. Atatürkün Çanakkale Savaşında Yaptığı Çalışmalar

  Ateşemiliterlik görevi Ocak 1915`te sona erdi. Bu sırada I. Dünya Savaşı başlamış, Osmanlı İmparatorluğu savaşa girmek zorunda kalmıştı. Mustafa Kemal 19. Tümeni kurmak üzere Tekirdağ`da görevlendirildi.

  1914 yılında başlayan I. Dünya Savaşı`nda, Mustafa Kemal Çanakkale`de bir kahramanlık destanı yazıp İtilaf Devletlerine "Çanakkale geçilmez! " dedirtti.

  Atatürk, biri Çanakkale savaşlarında olmak üzere Çanakkaleyi 1915-1934 yılları arasında beş kez ziyaret etmiştir. 20 Ocak 1915 te Çanakkaleye gelen Mustafa Kemal, Çanakkale Savaşlarına damgasını vuran başarıları ile savasın ve Anadolunun kaderini değiştirmiştir. Yarbay olarak geldiği Çanakkaleden 10 Aralık 1915te adı içte ve dışta duyulmuş bir kahraman olarak İstanbula dönmüştür.

  Mustafa Kemal Çanakkale Savaşı'nın ilk gününden beri elindeki kuvvetler ile savaşın başında ve içindedir.
  I. Dünya Savaşında Osmanlı Devletinin en başarılı olduğu cephe Çanakkale Cephesidir. Dünya tarihinin en kanlı savaşı bu cephede cereyan etmiştir. İngiltere ve Fransa müttefikleri Rusyayla birleşerek savaşın seyrini lehlerine çevirmek istiyordu. Rus ekonomisi savaşın yükünü kaldıramaz hale gelmişti. İtilaf Devletleri Osmanlı Devletini saf dışı bırakmak Rus Ordusuna gerekli askeri yardımı ve malzemeyi en hızlı bir şekilde ulaştırmak Kafkasya Cephesinde bunalan Rusyayı rahatlatmak ve Türk Ordusunun geri çekilmesini sağlamak için Çanakkale Boğazına harekat düzenlediler.

  18 Mart 1915te boğazı zorlayarak geçmeye çalışan düşman donanması ağır kayıplar vererek geri çekilmek zorunda kaldı. Nusret Mayın Gemisinin döktüğü mayınlar ile Türk topçusunun ateşi sonunda İngiliz ve Fransız donanmasının yedi gemisi batırıldı.
    2. Çanakkale Savaşında Atatürk'ün çalışmaları çok iyi anlatılmış:f63: