Çanakkale Savaşında Alman Komutan Liman Von Sanders

'Tarih Bölümü' forumunda Bella tarafından 17 Mart 2012 tarihinde açılan konu


 1. Çanakkale Savaşında Alman Komutan Liman Von Sanders Kimdir,
  Çanakkale Savaşında Alman Komutan Liman Von Sanders'in Rolü nedir,


  Liman Von Sanders;
  17 Şubat I855te Stolpda (bugün Polonyada Slupsk) doğdu. 1874te Essen muhafız birliğinde subaylığa başladı.1911 de generalliğe yükseldi. I.Dünya Savaşı yaklaşırken, Osmanlı İmparatorluğunun askeri liderleri ateş hattında sağ kalabilmenin çarelerini arıyorlardı. Ordunun ıslahı düşünülüyordu. Osmanlı ordusunda yenilik yapmak için Almanyadan istenen kurulun başkanı olarak 14 Aralık 1913te İstanbula geldi. Önce, Osmanlı Ağustos 1914te I. Kolordu komutanı oldu. 1914e kadar Osmanlı ordusunda bazı reform çalışmaları yaptı. Almanya ile yapılan anlaşma gereğince mareşallik rütbesine yükseltilen Sanders, Mart 1915te de Çanakkalede V. Ordu komutanı oldu.

  Çanakkale Savaşında Alman Komutan Liman Von Sanders;
  Liman Von Sanders Çanakkale'de ordu komutanıyken izlediği savaş stratejisi tamamen yanlıştı topçu birlikleri ve Askeri bölgeler çok yanlış konumlandırılmıştı. Askerlerimiz düşman güçlerinin kıyıya çıkabileceği yerlerden çok uzaktaydı buda düşma güçlerinin kıyıya çıkabilmesini olağan hale getiriyorduki zaten öylede oldu ve kıyıya çıktılar. Ve kıyıya çıkarma yapabildikleri için bizim askerimiz ve düşman askeri çok daha fazla kayıp verdi.
  Eğer askerlerimiz doğru yere konumlandırılmış olsaydı düşman kuvvetlerini kesinlikle kıyıya çıkarmayacak ve o kanlı kara muharebeleri yaşanmıyacaktı..
  Sanders'in amacı:
  Sanders Türk askerlerinin bu kadar kayıp vermesini umursamayarak düşman kuvvetlerinin kıyıya çıkmasını istiyordu çünkü Türkleri kullanarak düşman kuvvetlerinin askeri gücünü imha etmek istiyordu.
  Çünkü düşman güçleri Çanakkale'den kıyıya çıkamayacaklarını düşünseler askerlerini başka cephelere göndereceklerdi buda başka cephelerde savaşan Almanya'nın işine gelmiyecekti ....

  Amaçlarına ulaşamasalarda daha fazla şehit vermemizde Başarılı olmuşlardır...

  Alman Komutan Liman Von Sanders

  [​IMG]