Çanakkale Savaşına Katılan Kadınlar

'Tarih Bölümü' forumunda Belinay tarafından 18 Mar 2012 tarihinde açılan konu

 1. Çanakkale Savaşına Katılan Kadınları

  Çanakkale Savaşına Katılan Kahraman Kadınlar

  Türk kadınlarının özellikle Çanakkale Savaşlarında Nezahat Onbaşı, Mücahide Hatice Hanım, Zeynep Mido Çavuş, Hemşire Erica, Wanda Zembrazuska ve romanlara konu olan Safiye Hüseyin Elbidir.


  Nezahat Onbaşı
  Annesi vefat ettiği için babası Albay Hafız Halit Bey ile birlikte cepheden cepheye koşan Nezahet Onbaşının serüveni, çocukluk yıllarına dek gider.8 yaşında iken cephelerle tanışan Nezahatın rütbesini aldığı savaş, Gediz Cephesindeki bir çatışmadır. O bir asker kızıdır. Babası Halit Beyin kumandasındaki 70. Alay zor anlar yaşamaktadır. Aralarından cepheden kaçmayı düşünenler bile olur.

  Nezahat Onbaşı Atıyla 600 kişilik alayın önüne kesen bu değerli kahraman kadın, “Ben babamın yanında ölmeye gidiyorum, siz nereye gidiyorsunuz ? diyerek cephede kalmalarını ve savaşın kazanılmasını sağlar. Bu nedenle Nezahat Hanım Onbaşı rütbesini de alır. Nezahat Onbaşı böylelikle verdiği büyük bir cesaretle kahraman Türk kadınlarının listesinde onurla yer alır.

  Hatice Hanım
  Tarihte mücahide kadınlar arasında yer alır Türkiyeyi cephe cephe dolaşan kahraman bir Türk kadınıdır. Anafartalar da 56. Fırkada mücadele eden Hatice Hanımı herkes erkek olarak tanıyordu. Çünkü tanınmamak ve savaş dışında kalmamak için erkek ismi kullanarak, Ahmet adıyla çağrılmasını istemiş ve bu isimle Anafartalar da kahraman Mehmetçiklerimizin saflarında yer alarak mücadele etmiştir. Mücahide Hatice Hanım, Anafartalardan sonra diğer muharebelere de katılmıştır. İzmirde Yunanlılara esir düşmüş, buradan Manisaya ve buradan da İstanbula geçen kadın asker Hatice Hanım, daha sonra da İnönü Muharebelerine katılır. Kurtuluş Savaşı boyunca birçok cephelerde bizzat yer alır. Hatice Hanım Kütahya Cephesinde Çay ve Dumanlı Pınar Muharebelerinde de askerlerimizle birlikte savaşmış bir Türk kadınıdır.

  Gazeteci WANDA ZEMBRZUSKA
  Çanakkale Savaşında tek kadın gazeteci unvanı ile anılan bir kadındır.18 Mart 1915 sonrasında Çanakkale Savaşının uzaması ile cepheye 50yi aşkın gazeteci gönderilir. Bunlar arasında göreve başlayan Wvanda Zembrzuska, Bulgaristan nın Otro Gazetesi adına savaşı takip eder. Faal, çalışkan ve girişken bir gazetecidir.

  Zeynep Mido Çavuş
  Osmanlının verdiği savaşta sadece Türkiye sınırları içindeki kadınlar rol almadı. Bunun dışında da eski Osmanlı topraklarından gelerek savaşa katılan kadınlar da olmuştur. Kosovadan gelerek gönüllü olarak Çanakkale Savaşında bulunan Zeynep Mido Çavuş, bunlardan biridir.

  Hemşire ERİCA
  Hemşire Erica Doktor Ragıp Beyin eşi olan Alman asıllı bir hemşiredir. Ericanın Çanakkale Savaşının en şiddetli anında köylü kadınlar arasında birliktelilik sağlamış orduya destek sağlamıştır Özellikle savaş arasında orduya kıyafet, yorgan, yastık, çadır, dikim orduya bizzat görev almış ve bunu başarmıştır.