Çanakkale Savaşı Komutanı Enver Paşa

'Tarih Bölümü' forumunda Belinay tarafından 18 Mar 2012 tarihinde açılan konu

 1. Çanakkale Savaşı Enver Paşa

  Enver Paşa Çanakkale Savaşı Komutanı

  Enver Paşa (İsmail Enver) Osmanlı İmparatorluğu'nun son yıllarında etkin olan Türk asker ve siyaset adamı. Daha çok Enver Paşa ismiyle tanınmıştır. Enver Paşa İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin kurucu ve önderleri arasında bulunmuş, 1913'te "Babıali Baskını" adı verilen askeri darbeyle cemiyetin iktidara gelmesini sağlamış, 1914'te Almanya ile askeri ittifaka önayak olarak Osmanlı Devleti'nin I. Dünya Savaşı'na girmesine öncülük etmiş, savaş yıllarında "Harbiye Nazırı ve Başkumandan Vekili" sıfatıyla askeri politikayı yönetmiştir.

  Enver Paşa I. Dünya Savaşı'nın yenilgi ile sonuçlanması üzerine, Almanya ve Rusya'da Türk halkları'nın biraraya getirilmesi amaçlı pek çok mücadelede bulunmuş, Sovyet hükûmetinin desteğini kaybettikten sonra Orta Asya Türklerini, Rus işgaline karşı ayaklandırmak amacıyla gittiği Türkistan'da Bolşevik Ruslar'a karşı yaptığı bir çatışma sırasında ölmüştür.

  Enver Paşa 1914'te Padişah Abdülmecit'in torunu (Şehzade Süleyman'ın kızı) Naciye Sultan'la evlenerek Osmanlı hanedanına damat olmuştur. Bu evlilikten Türkân Mayatepek (ö.1989) ve Mahpeyker Ürgüp adlı kızları ve Ali Enver Akoğlu adlı bir oğlu vardır. Enver Paşa, Genel Kurmay eski başkanlarından Kazım Orbay'ın da kayınbiraderiydi.

  [​IMG]

  Kaynak Vikipedi​
   
 2. Cevap: Çanakkale Savaşı Komutanı Enver Paşa

  enver paşa nın çanakkale yi denetlemesi hakkında bilgi lütfen