Çanakkale Savaşı Kompozisyon

'Tarih Bölümü' forumunda Aysell tarafından 17 Mart 2012 tarihinde açılan konu


  1. Çanakkale Savaşı ile ilgili Kompozisyon

    İnsanlık tarihinin en önemli savaşlarından olan ve centilmenlik savaşı olarak da bilinen Çanakkale Savaşı nasıl kazanıldı?
    Osmanlı Devleti, 1914-1918 yılları arasındaki Birinci Dünya Savaşında İttifak Devletleri Olan Almanya ve Bulgaristanın yanında yer aldı. İngilizler ve Fransızlar ise, İtilaf Devletleri adı altında bir araya geldiler. İtilaf Devletleri Rus Çarı II. Nicolanın Bolşevikler Karşısında zor durumda kalması üzerine Rusyaya yardım etmek amacıyla Çanakkale Boğazına girdiler. Ancak Çanakkale Geçilmez! diyen Mehmetçik vardı orada.18 Mart 1915te Nusret Mayın Gemisi, düşman gemilerini topa tutarak Çanakkalenin sularına gömdü.

    Düşman güçleri bunun üzerine Gelibolu, yarımadasına asker çıkardı. Savaşçı bir ulus olarak bilinen Anzakları da getiren İngilizler, Mehmetçiğin süngüsü karşısında büyük bir yenilgiye uğradılar. Mustafa Kemalin kumanda ettiği ordular, Avustralyadan, Yeni Zelandadan getirilen askerleri Arıburnu, Anafartalar, Conkbayırı cephelerinde yenerek büyük zafer elde ettiler. Bu savaşlar dünyanın en zorlu, en kanlı mücadelesidir.253.000 askerimiz şehit düşmüştür

    Bu topraklar için seve seve ölüme giden şehitlerimiz için Çanakkale Şehitler Abidisidikildi.Çanakkale Geçilmez. sözü altın harflerle tarih sayfalarına yazıldı. Topraklarımızda; ne aradıklarını, niçin geldiklerini bilmeden ölen düşman askerleri için Atatürk Topraklarımızda yatan bu askerler bizim konuklarımızdır, rahat uyusunlar. diyerek ne denli hoşgörülü bir komutan olduğunu dünyaya gösterdi. Çanakkale zaferiyle İstanbul işgalden kurtuldu. Yardım gitmeyince Rusyada Çarlık rejimi yıkıldı. Mustafa Kemal, Türk ve dünya kamuoyuna adını duyurdu.