Çanakkale Savaşı İle İlgili İlginç Bilgiler

'Tarih Bölümü' forumunda Ceylan tarafından 18 Mart 2013 tarihinde açılan konu


 1. Çanakkale Savaşı Hakkında İlginç Bilgiler


  Çanakkale savaşı 1915-16 yılları arasında sürmüş her iki taraftan da ağır kayıpların verildiği tarihin en kanlı savaşlarından biridir. Bu savaşta kahramanlıkların yanında pek çok ilginç olay da yaşanmıştır. İşte bu olaylardan bazıları:


  Padişahın “Cihad” ilanını duyan ve Avustralya’da yaşayan iki zenci Müslüman, Türklerle savaşa giden birliğe ateş açtı ve orada şehit edildiler, orada bulunan ve olayı yaşayan Avustralyalılar bu olayın nedenini uzun süre anlayamadılar.

  İngiliz şairleri de savaşa katılmışlardı ve bazı idealleri vardı. Bu ideallerini günlüklerinde “Lokum ve halıları yağmalamak, Ayasofya’nın çinilerini sökmek, İstanbul’un en güzel lokantalarında balık yemek” olarak yazdılar.

  Şevki Paşa ve ekibi tarafından hazırlanan 1916 yılında 1/5000 ölçekli harita, savaş alanının bütün ayrıntılarıyla belgelenmesi için hazırlanan tek harita örneğiydi ve 43 paftadan oluşan bu belge 1997 yılında bir arşiv araştırması sırasında tesadüfen bulundu.

  Çanakkale’de itilaf devletleri safında çarpışan Yahudilerin oluşturduğu “Yahudi Katır Bölüğü”‘ 2000 yıldan sonra savaşa katılan ilk Yahudi askeri birliği idi.

  Modern anlamda yetişen ilk Türk hemşiresi Safiye Hüseyin Elbi (1881-1964) Çanakkale Savaşı’na gönüllü hastabakıcı olarak katıldı.Kerime Salahar, Münire İsmail gibi Türk hanımları da Çanakkale’de hastabakıcılığı yapıp büyük fedakarlıklar gösterdi.

  Gecelerin şairi olarak tanınan Ahmet Haşim (1884-1933) Çanakkale Savaşlarına ihtiyaz zabiti (yedek subay) olarak katıldı.

  Nusret Mayın gemisinin aslı yakın zamana kadar Mersin’de demirliydi ve Çanakkale Çimenlik Kalesi’ndeki Nusret Mayın Gemisi makettir.

  Avustralya’nın ve Yeni Zelanda’nın gençleri “Avrupa’yı Almanlardan kurtarmak ve Avrupa’nın özgür kalmasını sağlamak” propagandasıyla toplanmışlardı, bu gençler daha önce Gelibolu denilen yerin adını bile duymamışlardı.

  [​IMG]
   


Similar Threads: Çanakkale Savaşı
Forum Başlık Tarih
Tarih Bölümü Çanakkale savaşından sonra Atatürk düşman askerlerine nasıl bir tutum sergilemiştir ? 9 Kasım 2015
Tarih Bölümü Çanakkale savaşındaki kahramanlık hikayeleri özet 11 Mart 2015
Tarih Bölümü Çanakkale savaşında askerlerin yemek menüsü 18 Mart 2014
Tarih Bölümü Çanakkale savaşı ile ilgili mektuplar 18 Mart 2014
Tarih Bölümü Çanakkale savaşı uzun anlatımı 18 Mart 2014