Çanakkale savaşı fotoğrafları

'Resimli Konular' forumunda Yasemin tarafından 26 Şub 2014 tarihinde açılan konu

 1. Çanakkale savaşının fotoğrafları
  Çanakkale Savaşı, I. Dünya Savaşı sırasında 1915-1916 yılları arasında Gelibolu Yarımadası'nda Osmanlı İmparatorluğu ile İtilaf Devletleri arasında yapılan deniz ve kara muharebeleridir.

  İtilaf Devletleri; Osmanlı İmparatorluğu'nun başkenti konumundaki İstanbul'u alarak İstanbul ve Çanakkale boğazlarının kontrolünü ele geçirmek, Rusya'yla güvenli bir erzak tedarik ve askeri ikmal yolu açmak, başkent İstanbul′u zaptetmek suretiyle Almanya′nın müttefiklerinden birini savaş dışı bırakarak İttifak Devletlerini zayıflatmak amaçları ile ilk hedef olarak Çanakkale Boğazı'nı seçmişlerdir.

  Osmanlı İmparatorluğu, Almanya'nın Rusya'ya savaş ilan ettiğı 1 Ağustos 1914'ün hemen ertesi günü, Almanya ile bir ittifak antlaşması imzalamıştır.

  Çanakkale Boğazı savunmasının tamamlanmaması gibi gerekçelerle ertelemeye çalışmıştır. Ancak Almanya, bir an önce savaşa fiilen girilmesi için baskılarını sürdürmüştür.

  Sayfamızda Çanakkale savaşı fotoğrafları bulabilirsiniz.

  forumdasnetcanakkale-savasi-fotograflari-.jpg

  forumdasnetcanakkale-savasi-fotograflari-9.jpg forumdasnetcanakkale-savasi-fotograflari-.3.jpg forumdasnetcanakkale-savasi-fotograflari-.jpg forumdasnetcanakkale-savasi-fotograflari-6.jpg forumdasnetcanakkale-savasi-fotograflari-.jpg forumdasnetcanakkale-savasi-fotograflari-6.jpg forumdasnetcanakkale-savasi-fotograflari-9.jpg forumdasnetcanakkale-savasi-fotograflari-.3.jpg forumdasnetcanakkale-savasi-fotograflari-.3.jpg