Çanakkale İçinde Vurdular Beni Türküsünün Hikayesi

'Masallar ve Hikayeler' forumunda EyLüL tarafından 24 Şubat 2012 tarihinde açılan konu


 1. Çanakkale İçinde Türküsünün Hikayesi

  Anadolu halkının kahramanlığını destanlaştırdığı savaşlardan biri de Çanakkale cephelerinde olur. Büyük imkansızlık içinde verdiği bu çetin mücadelede, bağımsızlığı için gerektiğinde çok şeyler yaratabileceğini bütün Dünyaya bir kez daha anlatmıştır.

  Birinci Dünya Savaşı İtilaf Devletleri dediğimiz İngiltere, Fransa ve Rusya ile, İttifak Devletleri dediğimiz Almanya, Avusturya ve İtalya'nın birbirleriyle savaşmasıyla başlar. Almanya'ya saldırabilmesi için Rusya'nın silah ve cephane ihtiyacı vardı. Bunun için Boğazlar yoluyla Rusya'nın İngiliz ve Fransız kuvvetleriyle birleşmesi gerekiyordu. Oysa ki Osmanlı Devletinin harbe girmesi üzerine Çanakkale boğazını geçmek için Osmanlı Devletine Çanakkale'de cephe açmaları gerekti. İtilaf Devletlerine ait bir donanma 18 Mart 1915'te Çanakkale Boğazı'nı geçmeye kalkıştı. Burada kahramanca çarpışan Türk kuvvetleri karşısında büyük kayıplar vererek geri çekildi. Bu sefer Gelibolu yarımadası'nın çeşitli yerlerine kuvvetler çıkararak karadan İstanbul'a yürümeyi denediler. Ne yazık ki yapılan sayısız hücumlar Türk süngüsü karşısında eriyip gidiyordu. Son olarak büyük bir taarruzla Gelibolu yarımadası üzerinden Marmara'ya ulaşmayı denediler. Ansızın yaptıkları bu taarruz da Anafartalar ve Arıburnu, bölgelerinde benzeri görülmemiş bir müdafaa ile durduruldu. Türkleri bu cephelerde yenemeyeceklerini anlayan düşman buraları terk ederek çekilmek mecburiyetinde kaldı.

  Yüzbinlerce şehit verdiğimiz bu savaşın bütün Anadolu'da heyecan uyandırması, bu savaşa doğudan, batıdan, kuzeyden, güneyden hasılı yurdun dört bucağından gönüllü asker gitmesindendir.
    2. Çok güzel Hikaye Bayıldım
   


Similar Threads: Çanakkale İçinde
Forum Başlık Tarih
Masallar ve Hikayeler Çanakkale içinde vurdular beni sözleri ve hikayesi 11 Mart 2015
Masallar ve Hikayeler Çanakkale içinde vurdular beni türkü sözleri 18 Mart 2014
Masallar ve Hikayeler Çanakkale İçinde Vurdular Beni Hikayesi Kısa 28 Şubat 2013
Masallar ve Hikayeler Çanakkale İçinde Sözleri 19 Mart 2012
Masallar ve Hikayeler Çanakkale İçinde Sözleri Çanakkale Türküsü 17 Mart 2012