çanakkale basım tarihi yazar yayıncılık

'Ders notları' forumunda Merve tarafından 6 Ekim 2011 tarihinde açılan konu


 1. Çanakkale basım tarihi yazar yayınları

  1915 Çanakkale Savaşı
  Kitap Hakkında:
  Bu kitabıyla yazar, birinci Dünya Savaşında 1915'de İngiliz ve Fransızların muhteşem donanma ve ordularıyla Çanakkale Boğazı'nı düşürmek ve sonra İstanbul'a çullanarak Osmanlı İmparatorluğu'nun işini bitirmek için giriştikleri kanlı bir savaşı gözler önüne sermektedir. Bir destan anlatımıyla değil, belgeleriyle.

  [​IMG]

  Kurtuluş Savaşı’nın önsözü Çanakkale’de yazılmıştır sözü abartma olmasa gerek, bir milletin nasıl direneceğini, dirileceğini gösteren önemli bir kilometre taşıdır Çanakkale. Tarihimizin mühim konularına, olaylarına ait çok eserimizin olduğunu söyleyemeyiz. Tarihi yazmanın yapmak kadar önemli olduğunu bilsek de elimizi bu işe çok atmamışız. Ancak sevindirici gelişmeler de yok değil. Yavaş yavaş önemli tarihi olaylarla ilgili monografiler, araştırmalar, romanlar ve hatta filmler, belgeseller yapılmakta. Sarıkamış ile ilgili yazılmış kitaplarla ilgili bir yazımızda bu türün örneklerine değinmiştik. Tabi bu rüzgarı görüp yelkenini şişirmek için ortaya çıkan, seviyesiz sadece maddi çıkar gözeterek yazılmış kötü örnekler de görülüyor ancak gemide farelerin görülmesi geminin su almadığını göstermesi itibariyle bazen iyiye bile işaret edebilir. Yapılanların moda mukabilinde kalmaması, kötü örneklerin ayıklanması ve iyilerin desteklenmesi sağlıklı bir fikir hayatına ulaşmamız için elzemdir.

  [​IMG]

  Çanakkale Savaşları ile ilgili eserler için internetteki kitap sitelerine ve bazı kitapçılara göz attım. Konu ile ilgili anı, araştırma ve romanlar var. Çoğu yeni basılmış bazıları ise yeni baskılarını yapmışlar. Yeni basılanlarda görsellik açısından gözle görülür bir iyileşme var.

  Çanakkale kitapları önemli bir boşluğu dolduruyor. Hem hatırat türünde hem de araştırma türünde örnekler var yayınevinin Çanakkale kitaplarında. “Çanakkale Savaşı: Yakın Tarih İncelemeleri 1” bu savaşlarla ilgili yazıları bir araya getirmiş. Yazıların çoğu bu savaşa iştirak etmiş kişilerin kaleminden çıkmış birer tarihi belge niteliğinde. “Türkiye’de Beş Sene: Bir Alman Paşasının Çanakkale ve Filistin Hatıraları” Ünlü Alman komutan Liman von Sanders’in anılarını yazdığı bir kitap. “Sorularla Çanakkale Muharebeleri- 1” Muzaffer Albayrak ve Tuncay Yılmazer tarafından hazırlanmış. Çanakkale öncesi ve sonrası gelişmelere de dahil olmak üzere pek çok önemli soruya cevap aranmış. Şehit sayısı, Atatürk ve Enver paşa arasında anlaşmazlık, tarafların hazırlıkları, Çanakkale geçilseydi ne olurdu gibi tartışmalı konulara ışık tutulmaya çalışılmış.