Camiler Haftası Hutbe

'Dini Bilgiler' forumunda HazaN tarafından 28 Aralık 2010 tarihinde açılan konu


 1. Camiler haftasıyla ilgili hutbe, Camiler ve din görevlileri haftası konuşması, Camiler haftası hutbesi

  Muhterem Müslümanlar

  Camiler Allaha ibadet edilen kutsal mekanlardır. Bu kutsallığını Allahın birer evi ve kabe’nin birer şubesi olmasından alır. Cami kelimesi toplayan anlamındadır.Dinimiz İslam cemaatle namaz kılmaya büyük önem vermiş,bu vesileyle camide cemaatle kılınan namazın tek başına kılınan namazdan yirmi yedi derece daha faziletli olduğunu bildirmiştir.

  Camiiler aynı zamanda Müslümanların sevinç ve üzüntülerinin paylaşıldığı yerlerdir. Nitekim peygamberimiz (s.a.s) döneminde mescidi nebevi hem namaz kılınan hem devlet işlerinin görüşüldüğü hem de Müslümanların sorunlarının halledildiği bir yerdi.

  Muhterem Müslümanlar

  Dinimiz İslam cami imar ve inşasına büyük önem vermiştir. Bu vesileyle Cenabı hak Kuranı Keriminde şöyle buyuruyor : “Allahın mescitlerini ,yalnız Allaha ve Ahiret gününe iman eden namazı dosdoğru kılan zekat veren ve Allahtan başkasından korkmayan kimseler imar eder.İşte doğru yola ermişlerden olmaları umulanlar bunlardır.(1) Başka bir ayette de “Mescidler (camiler)şüphesiz Allahındır. O Halde Allah ile birlikte kimseye yalvarmayın(vekulluketmeyin)”.(2) buyurulmaktadır. Bunun içindir ki Peygamberimiz, Mekkeden Medineye hicret ettiğinde daha Medineye ulaşmadan Medine yakınında Kuba mescidini ,Medineye geldiklerinde de Mescidi Nebiyi inşa etmiştir. Peygamberimiz cami yaptırmanın fazileti hakkında şu müjdeyi veriyor:Kim Allah rızası için mescit yaparsa, Allah benzerini onun için cennette inşa eder.(3)

  Değerli Kardeşlerim.

  Kutsal camilerimiz kadar, bu camilerde görev yapan görevlilerimiz de önemlidir. Çünkü toplumumuzda temel insani ve ahlaki değerlerin yaşamasına, toplumumuzun manen yükselmesine önemli katkılar sağlayan, camilerimizin inşa ve imarında rol alan, dünyevi bir karşılık beklemeden büyük fedakarlıklarda bulunan samimi davranış ve güler yüzleriyle gönüllerini bütün insanlara açan Din Görevlilerimiz, bu şerefli hizmetleriyle Peygamberimizin varisleri olmuşlardır.

  İşte bu sebeple birlik ve beraberliğimizin sembolü olan camilerimizin imarını fonksiyonlarını, ferdi ve toplumsal hayatımızdaki yerini ve önemini daha iyi ortaya koyabilmek yeni yetişen nesillerimiz üzerinde cami ve mescitler hakkında kalıcı izler bırakabilmek için;1986 yılından beri Ekim ayının ilk haftasını “Camiler Haftası olarak “kutlayan Diyanet İşleri Başkanlığımız doğumundan ölümüne kadar toplumda din ve sosyal hizmet gönüllüleri olarak çalışan Din Görevlilerimize de gereken önemin verilmesi amacıyla, 2003 yılından itibaren bu haftayı “Camiler ve Din Görevlileri Haftası “olarak kutlamaya başlamış ve bunu bir gelenek haline getirmiştir.

  Aziz Müminler

  Yüce Allahın engin rahmet ve bereketinin cemaat üzerine olduğunu unutmayalım.Meşru mazeretlerimiz dışında namazlarımızı camide cemaatle kılmaya özen gösterelim .Ayrıca çocuklarımızı zaman zaman camiye götürmeyi onları da cami ve cemaate alıştırmayı ihmal etmeyelim.

  Haftanın insanlarımız ,camilerimiz ve din görevlilerimiz için hayırlara vesile olmasını diliyor ve bu haftanın güzel hizmetlerle dolu dolu geçmesini Cenabı Haktan niyaz ediyorum.