Çamaşır Suyu Zehirlenmesi

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Blue tarafından 9 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. Çamaşır Suyu Zehirlenmesi

  Çamaşır suyu biz bayanların en çok kullandığı temizlik maddesidir tereddütsüz.Çamaşırların yanı sıra ev temizliklerinde de büyük yardımcılarmızdan birisidir.Fakat kullanırken çok dikkatli olmak gerekir.Çünkü çamaşır suyu zehirli olduğu için çabucak zehirlenmeye neden olabilir.

  Peki zehirlendiğinizde neler yapmalısınız.


  Bu olaylara giderek daha sık rastlanmaktadır. Başlangıçta, yaklaşık olarak zehirlenmelerin yüzde 20’si oranında olan bu tür zehirlenme olayları zamanla yüzde 44′e kadar yükselmiştir. Bazı de*terjanların yetişkinlerde yolaçtığı alerjik tepkiler göz önüne alınırsa, bunların çocuklarda nasıl etki yapacağını anlamak zor olmaz. Bu deterjanlar hemen her zaman mutfak lavabosunun altında bir köşeye, masanın çekmecelerine ya da herhangi bir yere bırakılır. Bazen de hiç bir zaman bağışlanamayacak bir dikkatsizlikle, zehirli bir sıvı henüz etiketi üzerinde bir içki şişesine doldurulur. Bu tür dalgınlıklar, yetişkinlerde görülen zehirlenmenin başlıca nedenidir. Ev malzemeleri arasından özellikle dör*dü zehirlenme olaylarında büyük rol oynar. Bunlar javel suyu (çamaşır suyu), naftalin ve paradiklorobenzen (böcek zehiri), sıvı bulaşık sabunları ve temizleme tozlarıdır. Ev malzemeleri ayrıntılı incelemeyi olanaksız kılacak kadar çok çeşitlidir.
  Öbür zehirlenme olaylarında zehirlenme, zehirli maddelerin yutulmasından, koklanmasından ya da vücut üzerine dökülmesinden ileri gelebilir. Bu sonuncu durumda, zehirli madde deri tarafından soğurulur ve zehirlenme meydana gelir. Kısa süre önce ot zehiri serpilmiş çimenler üzerinde çıplak ayakla dolaşılırsa ya da pantaion üzerine bu tür zehir dökülürse, böyle bir zehirlenme olayı ortaya çıkabilir. Kuşkusuz, bu türden zehirlenmelerde evde tedavi yapılamaz, hastayı hasta*neye götürmekten başka çıkar yol yoktur. Yanlış bir davranış olarak, şu çarelere başvurmak ise bazen çok kötü sonuçlar doğurur:
  *• Zehirlenen kişiye süt içirmek: Bu davranış yararsız, hatta zararlıdır (süt içirme yağda çözünen maddelerin soğurulmasını kolaylaştırır).
  * Su içirmek.ya da mideyi yıkamak: Suyun mukozaları bozmasından başka, bazı maddeleri köpürterek boğulma tehlikesi yaratması olasılığı da vardır. Ayrıca, zehirli maddenin suyla birlikte akciğerlere kaçması ve ciddi bir akciğer aksaklığına yolaçması olasılığı da vardır.
  Temizlik malzemeleri konusunda, şu iki noktayı da eklemek gerekir:
  *• Bu maddelerin formülleri çoğu zaman karmaşıktır ve bir yapım sırrı olarak saklanır. Doktor maddenin yapısını or*taya çıkarıncaya kadar çok zaman yitirir. Formülü bulunca da bazen iş işten çoktan geçmiş olur. Bu yüzden, fabrikatörlere mallarının içerdiği zehirli öğeleri ambalaj üzerinde belirtmeleri için yasal yaptırımlar uygulamak yerinde olacaktır. Bir de piyasaya yeni bir mal sürülmeden önce, bu ürünün panzehirini bulmak ve ambalajının üzerine yazmak gerekir.
  Hemoglobindeki hem (kırmızı) korbon monoksiti (CO, beyaz) bağlar. Bu durumda, bağ çok güçlüdür ve CO hemoglobinden kopamaz; bunun sonucunda karboksihemoglobin oluşur. Bu ise, kanın hücrelere oksijen taşıma işlevini ortadan kal*dırır ve bazen öldürücü olabilen bir zehirlenmeye yol açar.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 20 Mart 2013
  alemşah bunu beğendi.
 2. Cevap: Çamaşır Suyu Zehirlenmesi

  ooo çok fenaa...
   
 3. Cevap: Çamaşır Suyu Zehirlenmesi

  Siz bayanlara benden ufak bi tavsiye ;) Siz siz olun çamaşır suyu ve tuzruhunu aynı anda kullanmayın
   
 4. Cevap: Çamaşır Suyu Zehirlenmesi

  O dediğini iki kere yapmış birisi olarak :oops: ciğerlerim çıkacak sanmıştım :(
  Vee arkasından da sigara içmek gibi bir gaflettte bile bulundum ki :f19: yaşadığıma binlerce şükür :):)
   
 5. Cevap: Çamaşır Suyu Zehirlenmesi

  Ben de küçükken çamaşır suyu içmiştim ... :))) O gün bugün içim tertemizdir ... :D
   
Similar Threads: Çamaşır Suyu
Forum Başlık Tarih
Sağlıklı Yaşam Limon suyunun vücuda faydaları 15 Mayıs 2015
Sağlıklı Yaşam Maydanoz Suyunun Faydaları nelerdir? 8 Aralık 2012
Sağlıklı Yaşam Limon Suyu Sarımsak Mucizesi 3 Aralık 2013
Sağlıklı Yaşam Greyfurt Suyu Zayıflatır mı? 11 Kasım 2013
Sağlıklı Yaşam Kekik Suyunun Faydaları 5 Eylül 2013