Çamaşır Makinesi Nasıl Temizlenmeli?

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Eylem tarafından 17 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi


  Çamaşır Makinesi Nasıl Temizlenmeli?

  [​IMG]
  Herşeyin akıllandığı günümüz teknolojisinde çamaşır makineleri de zamana ayak uydurmaya ve uzay çağını evimizde yaşatmaya tüm hızıyla devam ediyor. Hem yıkama kapasitesi büyüyen hem de farklı programlar ile hayatımızı kolaylaştıran çamaşır makinelerinin bakımı oldukça önemlidir.

  Eğer gerekli bakım ve temizlik yapılmaz ise zamanla deterjan gözünün açılıp kapanması zorlaşacak, körük lastiği küflenecektir. Hatta kazan kısmında bile çoğu zaman kirlenmeler göze çarpabilir. İşte bu gibi durumlarla karşılaşmamak için yapmanız gerekenleri anlatacağız.

  Öncelikle en sık rastlanan sorunlardan bir tanesi Çamaşır makinesinin beyaz seçilmesi durumunda zamanla bazı bölümlerin renk değiştirmesidir. Sarıya dönük bir renk zamanla baş gösterir. Özellikle deterjan çekmecesi bu sonuçtan bir türlü kaçınamaz. Makinenizin ön yüzeyini belirli aralıklarla sabunlu ıslak bezle sildikten sonra mutlaka durulama ve kurulama yapın. Böylece beyaz makinelerdeki sararma süresi oldukça uzayacaktır.

  Diğer bir sorun ise zamanla deterjan gözünde yaşanan tortullanma, küflenme ve deterjan birikimidir. Eğer belirli aralıklarla deterjan gözünüzü temizlemez iseniz bu durum dahada kötü bir hal alacaktır emin olun. Öyle ki kapağı açıp kapatmak için ciddi güç harcamanız gerekecektir. Zamanla sertleşen deterjan birikimleri sert taşlaşmış bir yapıya dönmeden önce deterjan gözünüzü haftada bir kez yerinden çıkarın ve güzelce yıkayın.

  Çamaşır makinenizin zamanla temizlik isteyen bir diğer parçası ise körük lastiğidir. Bu parçayı da zaman içerisinde belirli aralıklarla sabunlu sularla silip kurulayın aksi halde küflenme yaşayabilir bu da çamaşırlarınıza kötü koku olarak yansıyabilir.