Çamaşır Makinası Tarih Oluyor

'Teknoloji Haberleri' forumunda Wish tarafından 20 Eyl 2008 tarihinde açılan konu

 1. Buluşun mantığı şu şekilde işlemekte: Biz elbiselerimizde madde olarak ne kullanıyoruz? Kumaş. Peki kirlenmeye mahkum olan nedir? Kumaş. O zaman biz bu kumaşın kir tutmasını önlersek bir daha kirli çamaşırlarla karşılaşmayız.

  Bu düşünceden hareketle Avustralyalı ve Hong Konglu bir grup araştırmacı, kendi kendini temizleyen kumaş formülünü geliştirdi. Bunu için ise, elbiselerimiz üzerimizdeyken biraz ışıklı ortamda bulunmak, hepsi bu. en iyi sornucu güneşli ortamlar verirmiş; ancak güneşin olmadığı, herhangi ışıklı bir ortam dahi kumaşın görevini yapmasına yeterli olabiliryormuş.

  Kumaşın kimyasal formülü olan titanyum dioksit nanokristalleri, ışıklı ortamda üzerindeki kirlerin çözülmesini sağlayan moleküler bir yapıya sahip olmaktadır.

  Bu buluşun yapılmasındaki amaç ise, daha az enerji, daha az deterjan ve daha az su kullanımıdır. Sağlıklı bir çevre için vazgeçilmez önlem. Böylelikle çamaşır makinelerinin pabuçlarını damlara göndermeye hazır olun; çünkü bu devrim niteliğindeki buluş çok hızlı yayılacak gibi.

  Buyrun bakalım buna ne diyeceksiniz :f20:
   
 2. Süper derim.. Yıkamayı makine yaparda, çamaşır asmayı sevmiyorum..

  Birde ütüye çare bulsalar tam süper olacak derim :f106::f106:

  Paylaşım için teşekkürler WisH :f40:
   
 3. Bence de süper olur...

  Teşekkürler WisH...:f40:
   
 4. Bencede süperde ben duramam gibi sanki yine yıkarım ..:) :)

  Olurmu öyle ışıkla falan temizlik yahu..:)
   
 5. Bence de süper olur du Dilekcimmmmmm saolasin paylaşınım çok güzeldi........
   
Yükleniyor...